Kategoriler
Kitap

Yusuf Atılgan – Canistan

Değerlendirme: 4 / 5.

Birçok kişi gibi benim de Yusuf Atılgan ile tanışmam Aylak Adam sayesinde olmuştur. O günden sonra da, uzunca bir süre tüm eserlerini okumak için fırsat kolladım. Nihayetinde de kısa bir süre önce bur fırsatı buldum. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan diğer üç eserini, Anayurt Oteli‘ni, Bütün Öküleri‘ni ve Canistan‘ı arka arkaya okudum. Yarım kalmış bir roman olmasına rağmen Canistan, ilk okuduğum eseri Aylak Adam ile beraber Yusuf Atılgan’ın en beğendiğim eseri oldu.

Yazarın Duruşma, Yargıç, Tanık ve Sanık bölümlerinden oluşmasını planladığı Canistan, Sanık bölümünü yazamadan ölmesi sebebiyle yarım kalmış olsa da, mevcut haliyle bile benim için Türk Edebiyatının mutlaka okunması gereken eserlerinden birisi oldu. Yusuf Atılgan Canistan’da, bir yerde dünyanın akışını değiştirecek olaylar yaşanırken, kahramanlıklar yazılırken, taşra hayatında insanların kendi hayatlarının kahramanı oluşunu harika bir şekilde anlatıyor.

Atılgan, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da yaşamı sade ve basit bir dille anlatmış ve işin içine her kitabında olduğu gibi biraz aylaklık katmış. Okurken insan, bu denli sade ve basit yaşamanın ne kadar güzel olabileceği konusunda epey düşünüyor. Aylak olmak, aylak aylak dolaşmak istiyor. Aylak adamlar ve aylak madamlar dünyasının hayalini kuruyor.

Kitabın Künyesi

Kitabın Adı: Canistan
Yazarı: Yusuf Atılgan
Kitap Editörü: Murat Yalçın
Düzelti: Nurettin Pirim
Kapak Tasarımı: Nahide Dikel
ISBN: 978-975-363-931-7
Sayfa Sayısı: 78
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Kitaptan Alıntılar

…Öğretmenin dediğine göre dört beş yılda bir mebuslar seçilip İstanbul’da toplanacaklar, halkın yararına kanunlar yapacaklarmış. Oysa Selim, Esma gibilerin yaşamında nasıl bir değişiklik olabilirdi?…Onun yorumu şöyleydi: “İstanbul’da, yukarıda büyükler, kodomanlar tepişecek herhalde, bizlerse gene çalışıp didinip sağ kalmaya uğraşacağız.”

Bir Cevap Yazın