Kategoriler
Film

The Grand Budapest Hotel – Büyük Budapeşte Oteli (2014)

Değerlendirme: 8 / 10.

Avusturya’lı yazar Stefan Zweig‘in notlarından derlenerek sinemaya uyarlanan The Grand Budapest Hotel, 2014 yılının en çok ses getiren filmlerinden birisiydi. Yönetmen koltuğunda Wes Anderson‘ın oturduğu film 9 dalda Oscar adayı olmayı başardı ve en iyi yapım tasarımı ve set dekorasyonu, en iyi özgün film müziği, en iyi kostüm tasarımı ve en iyi saç ve makyaj dallarında ödüle layık görüldü. Ayrıca Şubat 2014’te Berlin Film Festivali’nin açılış filmi oldu.

Filmin açılış sahnesinde, günümüzde genç bir kız mezarlıkta bir yazarın büstünün yanına geliyor ve yazarın Büyük Budapeşte Oteli isimli kitabını okumaya başlıyor. Kitap, yazarın 1968 yılında otele yaptığı ziyareti ve ziyaret sırasında öğrendiği büyüleyici bir hikayeyi konu alıyor. Yazarımız ziyaretini anlatırken kendimizi Mr. Moustafa‘nın hikayesinin içerisinde buluyoruz.

Mr. Moustafa’nın hikayesi Büyük Budapeşte Oteli’nin yıldızının parladığı günlerde başıyor. Oteldeki görevine bellboy olarak başlayan Zero (Mr. Moustafa), bir süre sonra kendisini otelin ünlü odacısı Mr. Gustave ile beraber büyük bir maceranın içerisinde bulmuş ve bu macera onu Büyük Budapeşte Oteli’nin sahibi yapmıştır. Yine de eksik olan birçok şeyi vardır…

Oldukça geniş ve başarılı bir oyuncu kadrosu bulunan filmin baş rolünde The Reader, Harry Potter ve Schindler’s List gibi harika filmleriyle tanıdığımız Ralph Fiennes var. Zweig’in yaşamından ve karakterinden birçok özellik taşıyan M. Gustave‘e harika oyunculuğuyla can veriyor. Macerasına eşlik eden küçük dostu Zero’yu ise genç bir yetenek, Tony Revolori canlandırıyor.

Adrien Brody, Jude Law, Bill Murray, F. Murray Abraham, Adrien Brody, Edward Norton, Willem Dafoe, ve filmde ön planda olan tek kadın karakteri başarıyla canlandıran Saoirse Ronan, filmin yıldızlar kadrosundaki öne çıkan isimlerden. Kara mizahın harika bir örneği olan The Grand Budapest Hotel, yalnızca kadrosu için bile izlenilebilecek filmlerden.

“The Grand Budapest Hotel – Büyük Budapeşte Oteli (2014)” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın