Kategoriler
Film

Blue Jasmine – Mavi Yasemin (2013)

Değerlendirme: 7 / 10.

1935 doğumlu ünlü yönetmen Woody Allen, ilerleyen yaşına rağmen hemen hemen her yıl ödüller toplayacak, Oscar’a aday olacak bir film yapmaktan asla geri kalmıyor. 2013 yılında yaptığı Blue Jasmine de Allen’ın 3 dalda Oscar adayı olan ve 1 dalda Oscar kazanan başarılı dram filmlerinden birisi oldu. En iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında Oscar’a aday gösterilen film, Cate Blanchett‘in başarılı oyunculuğuyla en iyi kadın oyuncu Oscarını kazanmıştı.

Filmimizin baş karakteri Jasmine, New York’ta zengin kocasıyla beraber yaşadığı hayatın bir anda sulara gömülmesi ve kocasının dolandırıcılıktan tutuklanıp hapishanede intihar etmesiyle, soluğu San Francisco’daki kardeşi Ginger’ın (Sally Hawkins) yanında alıyor. Tipik bir sorunlu Woody Allen karakteri olan Jasmine, elbette ki birçok hastalıklı davranışını da yanında götürüyor.

Erkek arkadaşıyla aynı evde kalma ve evlenme planları yapan Ginger ise, Jasmine’in eski kocası Hal (Alec Baldwin) tarafından dolandırılmış olmasına karşın üvey kız kardeşini kapıda bırakmayarak evine alıyor ve kendiyle ilgili tüm planlarını da beraberinde ertelemek zorunda kalıyor. Hal böyleyken, Jasmine’in kız kardeşinin yanına gelmesi ve hayatına müdahil olması hem Ginger’ın sevgilisi Chili’nin (Bobby Cannavale) hem de dolandırılan eski kocası Augie’nin (Andrew Dice Clay) oldukça canını sıkıyor.

Jasmine’in yeni bir hayata başlama düşüncesi ve erkekler üzerine fikirleri kısa süre de kardeşini de etkiliyor ve ikili kendilerini bambaşka ilişkiler içerisinde buluyorlar. Bir yandan geçmişe dönüp Jasmine’in kocası ile yaşadıklarını öğrenirken, bir yandan da yaşadıkları bu ilişkiler içerisinde insan ilişkileri arasındaki zincirleme etki üzerine harika bir kurgu seyrediyoruz.

Woody Allen’ın en ağır dram sahnesinde bile kendisine özgün komedi unsurları barındıran benzersiz tarzını seviyorsanız, Blue Jasmine mutlaka izlemeniz gereken bir film. Cate Blanchett‘in Oscar ödüllü performansı da, filmi ayrıca izlenebilir kılıyor.

Bir Cevap Yazın