Kategoriler
Efsane Coverlar

Hoyt Axton – Five Hundred Miles (Efsane Coverlar #37)

Orjinali Amerikalı folk şarkıcısı Hedy West‘e ait olan Five Hundred Miles, birbirinden çok farklı gruplar tarafından değişik müzik türlerinde yorumlanmış ender parçalardan birisidir. Her müzik türünde, tüm dünyada oldukça sevilen bir klasik olan parçanın sözleri, evinden uzakta, parasız kalmış ve geri dönmeye utanan bir gezgini anlatıyor.

The Seekers‘ın 1964 yılında çıkardığı Roving With The Seekers albümündeki yorum, Judith Durham‘ın enfes sesiyle benim en sevdiklerimden birisidir. The Hooters‘ın 1989 yılında çıkardığı Zig Zag albümünde de reggae sound üzerine kaydedilen enfes bir rock versiyonu bulunur ki, bambaşka bir deneyimdir. Yakın dönemde başarılı bir cover da Cohen Kardeşlerin Inside Llewyn Davis müzikali için Justin Timberlake, Carey Mulligan ve Stark Sands üçlüsü tarafından yapılmıştı.

Bu dinlediğiniz yorumu ise Ursula K. Le Guin sayesinde keşfetmiştim. Okuduğum bir röportajda kendisinden favori şarkıları istendiğinde söylediği iki parçadan birisiydi. Hatta YouTube’da birkaç versiyonu olduğunu, en sevdiğinin versiyonun videosunda yaklaşan bir tren olduğunu söylüyordu ki, tam olarak bu yorumu tarif ediyordu. Hoyt Axton‘ın 1962 yılında çıkardığı The Balladeer isimli country folk albümünde yer alan bu efsane coverı, 88 yaşında Ged’in izinden giden, ruhumu incitmeden sarsabilen tek yazarın anısına paylaşmak istedim.

Bir Cevap Yazın