Kanıtı Olmayan Gerçekler – John Brockman

Edge, dünyanın önde gelen düşünürlerinin kendilerine sordukları soruları başkalarına sordukları, sorular üzerine tartıştıkları ve yeni fikirler ürettikleri bir internet sitesi. 1997 yılında kurulan bu web sitesi, her yıl belirlediği bir soruyu Yılın Edge Sorusu olarak kullanıcılarına soruyor ve onların görüşlerini alıyor.

2005 yılında Nicholas Humphrey‘nin sorusu Yılın Edge Sorusu olarak seçilmiş ve o kadar beğenilmiş ki, verilen cevaplar bir süre sonraJohn Brockman‘ın editörlüğünde bir kitap olarak olarak derlenerek piyasaya sürülmüş. Ülkemizde 2007 yılında, NTV Yayınları‘ndanKanıtı Olmayan Gerçekler adıyla çıkan kitabın temelini oluşturan sorumuz şu:

Yüce zihinler kimi zaman ellerinde henüz bir kanıt ya da iddia olmadan gerçeği tahmin edebilirler. (Diderot buna “esprit de divination (ilahi mizaç)” sahibi olmak derdi.) Sizin, kanıtlayamasanız da, doğru olduğuna inandığınız şey nedir?

Bir yıl önce okunacaklar listeme eklemiş olmama rağmen henüz okuma fırsatı bulduğum kitapta, Richard DawkinsChris Anderson (Wired), Robert Sapolsky ve Ray Kurzweilgibi değer verdiğim isimleri, onların kanıtlayamadıkları ama inandıkları şeyleri görmek oldukça hoşuma gitti. Kitaptaki en sevdiğim ve kafamdaki şeylerle örtüşen düşünce ise,Dünya dışında yaşam olduğu ancak yaşayan canlı türlerinin olmadığı düşüncesi oldu.

Önemli düşünceleri okumanın yanı sıra, hâlâ sınırlarını çizemediğimiz, bir açıklama getiremediğimiz evrende ne kadar küçük şeylerle uğraştığımızı fark etmemiz (ya da hatırlamamız)  için de harika bir kitap. Bilimden uzak olsanız da, bu kitapta ilginizi çekecek bir şey mutlaka olacaktır.

Dilerseniz kitabı almadan önce kısa bir bölümünü şuradan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: