Kategoriler
Hayattan

Kimseyi değiştirmeye çalışmayın…

Bir foruma üye olurken aklıma geldi… Vakti zamanında bir forum sitem vardı, kurduğum captcha eklentisi siteye üye olurken Türkiye’nin başkentini soruyordu. Cevaplayamayan o kadar çok kişi vardı ki yeni üye sayısı neredeyse yarı yarıya azalmıştı. Bir süre boyunca konuyu ilginç bulup soruları sürekli değiştirmiştim; ilkokul öğrencisi bilir dediğimiz “Cumhuriyet kaç yılında ilan edildi?” gibi soruları bile doğru cevaplayamayan insanlar vardı, sonunda mecburen soruyu değiştirip 1+1=? yapmıştım.

Yani, insanlar bilgisayar kullanabiliyor olabilir ama bu ülkenin başkentini bildikleri anlamına gelmez. En ileri teknolojiyi kullanabilmek bile kimseye kendiliğinden eğitim ve kültür kazandırmaz. Klavye kullanmayı bilen herkes bir şeyler yazabilir. Cem Yılmaz’ın “toynağıyla nasıl yazdı acaba bunu?” sorusunu hatırlayın, durumu tam olarak özetliyor sanırım.

Bu yüzden, naçizane tavsiyem, sosyal medyada yazılan siyasi yazıları, yorumları okurken, asla cevap vermeyi düşünmeyin, yalnızca anlamak, empati yapmak için okuyun. Karşınızdakinin seviyesini bilmeden boş yere tartışmaya girmeyin, gerçekten toynağı ile yazıyor bile olabilir, bilemezsiniz…

Bunca yıldır Facebook yorumlarında kazanılmış bir siyasi tartışma yoktur; kimsenin yalnızca “evet, haklısın” dediğine şahit olmadım. Sizler şahit olduysanız lütfen bana da gönderin; çünkü ben, bu platformlarda “haklısın” ile başlayan cümlelerin hepsinin “ama…” ile devam ettiğini düşünüyorum. Ego denilen şey, başka insanların okuduğunu bilerek yenilgiyi nasıl kabul eder ki?

Kendi düşüncelerinizi, kendi yazılarınızda dile getirin. Karşıt bir görüşü yorum olarak yazdığınızda, karşınızdaki kişi arkadaş listesindeki insanların önünde kendisine saldırdığınızı kabul eder ve savunmaya geçer, temel psikoloji budur. Kendi profilinizde görüşünüzü paylaştığınızda ise aynı kişi “ne yazmış bu?” der ve en kötü ihtimalle yazdığınızı merak eder, okuma aşamasında kendi görüşünü savunma ihtiyacı duymaz. Anlamaya, kabul etmeye daha açık olur.

Ayrıca, bu yazı gibi, yazdığınız yazıları isteyen okur, istemeyen okumadan geçer. Yazılan yorumu sevmediyseniz silersiniz, istemediğiniz birisi yorum yazarsa engellersiniz, tartışmak zorunda değilsiniz ve sosyal medyanın en güzel yanlarından birisi de budur. Lütfen kimseyi değiştirmeye çalışmayın, yalnızca sizi değiştiren, sizi siz yapan düşüncelerinizi paylaşın…

“Kimseyi değiştirmeye çalışmayın…” için bir yanıt

Güzel bir makaleydi. Bu makaledeki birçok yazdığınıza gerçekten katılıyorum. Beni internette şaşkınlıktan ve dahi sinirden susturmayı başaran çok insan çıkmıştır! Ama bilgelik veyahut haklılık payıyla değil ha; cehaletiyle…!

Bir Cevap Yazın