Kategoriler
Efsane Coverlar

Laura Branigan – Self Control (Efsane Coverlar #44)

Öğrenildiğinde insanı şaşkına çeviren, “bu da mı covermış?” dedirten bir parçayla daha listeme devam ediyorum. Self Control, seksenli yılların sembollerinden birisi olduğu gibi, doksanlı yıllarda doğan neslin de GTA Vice City’de öğrendiği ve benimsediği, bu sayede kuşakların ortak değeri olabilmiş bir parçadır sanırım. Parçanın orjinali Raf adıyla bilinen İtalyan sanatçı Raffaele Riefoli‘ye ait olsa da, Laura Branigan adıyla beraber bilinin bir haldedir. Bunun sebebi parçanın orjinalinden çok kısa bir süre sonra bu efsane covera kavuşması sanırım.

Sözleri Giancarlo Bigazzi, Steve Piccolo ve Raffaele Riefoli tarafından yazılan parça ilk olarak Raffaele Riefoli’nin 1984 yılının başlarında İtalya’da yayınladığı çıkış albümü Raf içerisinde yer alıyor. Hemen arkasından parçayı coverlayan ve üçüncü stüdyo albümüne de Self Control adını veren Laura’nın albümü ise 1 Nisan 1984’de Amerika’da yayınlanıyor. Birçok savaş veren bu iki versiyonu Amerika’da Billboard listelerinde 23. sıraya kadar yükselmeyi başaran Laura Branigan versiyonu kazanınca, parçanın orjinali ve yeni çıkış yapan sanatçısı epey gölgede kalıyor.

Bugüne kadar birçok müzik türünde sayısız coverı yapılan parçanın en ilginç yorumu da 1993 yılında parçayı Que Dia Es Hoy adıyla İspanyolca yorumlayan Porto Rikolu sanatçı Ricky Martin‘den gelmiş diyebiliriz. Me Amaras albümü içerisindeki bu değişik yorumda parçanın tüm müziği ve vurguları kulağa aynı gelse de İspanyolca sözleri parçanın orjinalinden oldukça farklı, “seni kontrolsüzce seviyorum” diyebilecek kadar açıkça yazılmış.

Bir Cevap Yazın