Kategoriler
Kitap

Marlo Morgan – Bir Çift Yürek

Amerikalı bir kadının Avustralya’nın çöllerinde ilkel bir Aborjin kabilesinin rehberliğinde yaşadığı ruhsal yolculuğunu anlatan Bir Çift Yürek, yazarın kendisinin bastırdığı ilk baskısından sonra dünya çapında ün kazanmış ve uluslararası bestseller olmuş bir kitap. Yazar kitabın yayınladığı ilk baskısında olayların tamamen gerçek olduğunu savunmuş olsa da, yayınevleri tarafından basılan baskılarında hukuki gerekçeler sebebiyle kitabın kurgu olduğu metni, yazarın sözleriyle yer alıyor.

Değerlendirme: 1 / 5.

Okumak için ayırdığım zamanı doluca değerlendirebilmek amacıyla okuduğum kitapları büyük çoğunlukla özenle, kendim seçerim. Beynimin filtre balonları kavramından sıyrılabilmesi ve farklı şeylerin varlığının farkında kalabilmesi adına bazen de farklı kişilere okumam için bir kitap seçtiririm. Bu kitabı da, Kaş’ta hiç kitabımın olmadığı bir zamanda buradaki bir arkadaşıma seçtirmiştim. Hatta beraberinde ben de İtaatsizlik Üzerine‘yi seçmiştim.

Kitabı tavsiye ederken bana “Avustralya’ya gitmek isteyeceksin” gibi iddialı cümleler kurmasıyla beraber hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım kitaptan ciddi bir beklenti içerisine girmiştim. Bu beklentim yazarın Aborjinler ile geçirdiği zamanı kurgusal bir şekilde anlattığını söylediği giriş bölümünde yükseldi diyebilirim. Popüler kültürde epeyce yeri olan yerliler hakkında ciddi bir şeyler öğrenebileceğimi düşünmüştüm. Yanılmışım…

Kitabın henüz başlarında, yazım dilinden ve anlatım tekniğinden oldukça basit “bestseller” kitaplardan birisi olduğunu anladım. Elimde başka bir kitap olmadığı için büyük bir iştahla okumaya devam etsem ve kitabı bitirsem de, uzun süredir elime aldığım ve vakit ayırdığım en palavracı metindi. Buradaki palavracı söylemim doğrudan kitabın amacına yönelik bir görüştür; evrene mesaj göndermek, güzel düşünmek, gerçek insanlar, şunlar bunlar gibi zırvalıklarla kurgulanmış bu tarz kitapları Rhonda Byrne’in meşhur The Secret kitabından sonra herkes yazar oldu.

Yani sadece Aborjinler ile ilgili kurgusal ve kötü bir kitap olsa bu sözleri söylemezdim. Böyle kitapların tek amacı insanların iç dünyalarındaki karışıklığı manipüle etmek ve satış yapmak. Ciddi anlamda topluma zarar veren ve insanları uyuşturan, bu sebeple de bazı kaynaklar tarafından sıklıkla desteklenen metinler. Kısacası, kitaba bir kitapçıda denk gelirseniz, bu görüşlerimi hatırlayarak arka kapağındaki bazı Türk eleştirmenler tarafından yapılan ateşli övgüleri okumanızı ve kitabı rafına yeniden bırakmanızı tavsiye ederim. Kitap hakkında internette kısa bir araştırma yaparsanız, yazarın ilk baskısında kitabın tamamen gerçek olduğunu ateşli bir şekilde savunduğunu ancak yayınevleri baskılarında gelen tepkiler üzerine kurguyu kabul ettiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir