Onca Yoksulluk Varken – Romain Gary

Ünlü Fransız yazar Romain Gary‘nin Emile Ajar takma adıyla yazdığı Onca Yoksulluk Varken, 10 yaşındaki Momo‘nun ağzından kendisi gibi orospu çocukları ile beraber yaşadığı Madam Rosa‘nın evindeki hayatını anlatıyor. Yazarın kullandığı dini, toplumsal, sosyal vb. farklı ögelerle beraber farklı anlatımı ile edebiyatın en büyük kara mizah örneklerinden birisi olarak gösterilen roman, okurunu da kahramanı Momo ile beraber hayat okulu denilen yaşamda kısa zamanda büyütüyor.

Onca Yoksulluk Varken, benim için 20. yüzyılda yazılmış en harika romanlardan birisidir. Birbirinden bu kadar farklı kültürel ögenin, dinin, dilin ve insanın bir arada olduğu bir roman daha yazılmamıştır sanırım. Yazıldıysa da, bu denli harika bir anlatımla asla yazılmamıştır. Mutlaka okunması gereken, eşsiz bir roman…

Romanın, baş rolünde Oscar’lı oyuncu Simone Signoret’in oynadığı 1977 yapımı sinema uyarlaması Madame Rosa, akademi tarafından 1978 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü’ne layık görülmüş. Yani, kitabın ardından mutlaka izlenilmesi gereken, güzel bir dram filmi de sizleri bekliyor.

Kitabın Künyesi

Onca Yoksulluk Varken – Romain GaryOrjinal Adı: La Vie devant soi
Yazar: Emile Ajar (Romain Gary)
Çeviri: Vivet Kanetti
Kapak Tasarımı: Mithat Çınar
Mizanpaj: Handan Özden Kar
ISBN: 978-605-103-038-8
Sayfa Sayısı: 197
Yayınevi: Agora Kitaplığı

“Romain Gary, Emile Ajar takma adıyla yazdığı bu kitapla Fransa’da bir yazara yalnızca bir kere verilen Goncourt Ödülü’nü iki kaz kazanan tek yazar olmuş, ancak bu durum Emile Ajar takma adının kendisine ait olduğunu açıkladığı intihar notuna dek kimse tarafından bilinmemiş.”

Kitaptan Alıntılar

Bence en iyi uyuyanlar dürüst olmayanlardır. Çünkü hiçbir şeyi takmazlar, oysa dürüst insanlar gözlerini kırpamazlar, her şeyi dert edinirler. Yoksa dürüst olmazlardı.

Kimse kendini tek başına mutsuz hissetmek istemez.

-Neden ağlıyorsun?
-Ağlamıyorum.
-Peki bu ne? Gözyaşı değil mi?
-Hayır. Nereden geldiğini hiç bilmiyorum.

Yasalar, başkalarına karşı korunacak bir şeyleri olan kişileri korumak için yapılmıştır.

O kadar çok ağlıyordu ki, çişim geldi.

Bir Cevap Yazın