Kategoriler
Kitap

Nihat Yalçın – Osmanlı’dan Karikatürler

Değerlendirme: 2.5 / 5.

Yaşadığımız dönemde mizah, bizlerin olaylara ve kişilere karşı kullandığı en büyük silahlardan birisidir. Hepimiz mizahı, beğenmediğimiz kişi ve olayları eleştirme ihtiyacımızı gidermek için kullanıyoruz. Pasif direnişle beraber yaptığımız mizahta, hem tepki ve fikrimizi dile getiriyor hem de karşımızdakilere verdiğimiz zararı minimuma indirmiş oluyoruz.

Birçok kişi gibi ben de ülkemizde çıkan karikatür dergilerini genel olarak takip ediyorum. Karikatür dergilerinin yanı sıra, yaşadığımız dönemde “caps” olarak nitelendirilen mizahı da, karikatürün doğurduğunu düşünüyor ve karikatürün bir alt dalı olarak kabul ediyorum. Bana göre, “alt dalı” olmasının sebebi ise, içerisinde yalnızca mizahın barınması ve çoğu zaman sanattan uzak kalmasıdır.

Her tarafımızın siyasi ve sosyal mizah dolduğu bu günlerde, kitapçıda gezinirken Osmanlı’dan Karikatürler isimli bir derleme gözüme çarptı. Rumuz Yayınevi‘nden çıkan, Nihat Yalçın‘ın hazırladığı bu derlemede Osmanlı Dönemindeki önemli karikatür degilerinden seçilmiş ve dilimize çevrilmiş bir dizi karikatür yer alıyor. Yaşadığımız topraklardaki geçmişe ve günümüze ait mizahı karşılaştırabilmek için güzel bir kaynak olabileceğini düşündüm ve aldığımda da yanılmadığımı gördüm.

Seçkide ağırlıklı olarak öğretmen-öğrenci diyaloglarına, garson-müşteri atışmalarına, kadın-erkek ilişkilerine ve dönemin sosyal-siyasal durumuna ilişkin karikatürlerin yer alıyor. Aradan geçen 100 yılın ardından, birçoğunun hiç değişmediğini görmek, insanların temel sorunlarının ve ihtiyaçlarının çağlar geçse de hiç değişmeyeceğini bir kez daha anlamamı sağladı.

Kitabın Künyesi

Kitabın Adı: Osmanlı’dan Karikatürler
Hazırlayan: Nihat Yalçın
Editör: Büşra Yıldız
Kapak Tasarımı: İbrahim Yıldız
Grafik Tasarım: İbrahim Akdağ
ISBN: 978-605-5112-00-4
Sayfa Sayısı: 117
Yayınevi: Rumuz Yayınevi

Bir Cevap Yazın