Kategoriler
Video

Müslüman Mahallesinde Kilim Satmak #TEDxReset2015

17-18 Nisan’da Tim Show Center’da altıncısı düzenlenen TEDxReset‘in bu yılki teması Fikirden Harekete olarak belirlenmişti. Bu yıl gidemediğim etkinliğin merakla beklediğim konuşma videoları, geçtiğimiz günlerde Youtube üzerinden, TEDx Talks kanalında yayınlandı. Ben de hafta sonunu fırsat bilerek, bir Cumartesi gecemi ayırdım ve yayınlanan tüm konuşmaları izledim.

Üzülerek belirmeliyim ki, son 1-2 senedir düşüşe geçen TEDxReset, bu yıl oldukça diplere vurmuş. İlk yıllarda yaşadığımız o heyecanı, o güzel konuşmacıları ben bu son iki sene içerisinde hiç göremedim. Buna rağmen biletlerin de artık ücretli olması, durumu daha da garipleştiriyor. Gönüllü olarak, ücretsiz düzenlenen etkinliklerde son iki yıla kıyasla çok daha büyük bir potansiyel vardı. Kim ne derse desin, işin içine para girince, kalite yok oldu diye düşünüyorum.

Genellemeyi bir yana bırakırsak, bu yılın konuşmaları içerisinde elbette güzel birkaç konuşma olmuş, onların hakkını da teslim etmek gerek. Bunların başında da, benim için Hikmet Şırlak‘ın Müslüman Mahallesinde Kilim Satmak başlıklı bu harika konuşması yer aldı. Kapalıçarşı’da esnaf olan Şırlak, kilim dükkanında modern resim sanatı ve kilimlerin insanların hayatına nasıl dokunduğunu anlatıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir