Kategoriler
Film

Şimal Yıldızı: Son Kore Gazileri Anlatıyor

Değerlendirme: 7.5 / 10.

Geçtiğimiz yıl, NTV Tarih Dergisi, Kore Savaşı’nın 60. yıl dönümü başlığıyla Ocak Sayısı’nda Kore Savaşı üzerine bir dosya hazırlamış ve okurlarına Kore Savaşı’nı anlatan Şimal Yıldızı isimli belgeseli hediye etmişti.

“Kore varmış, Kore’ye gidilecekmiş” dediler ve gittiler. Vatanlarından uzak, ölüme yakındılar. Onların olmayan bir savaşta,, onların olmayan topraklarda şehit düştüler, yaralandılar, esaret çektiler ve unutuldular. 60 yıl önce Kore Savaşı’na gönderilen askerler yaşadıklarını anlatıyorlar. Sandıklardaki fotoğraf ve belgeler günyüzüne çıkıyor. Kore Savaşı’nın son canlı tanıkları konuşuyor…

Cem Fakir ve Murat Öztarcan tarafından hazırlanan, Kore Savaşı’yla ilgili olarak yapılmış en kapsamlı sözlü tarih çalışması olarak nitelendirilen 42 dakikalık belgeselde, son kore gazileri ile yapılmış röportajlar yer alıyor.

Biraz araştırdım ancak NTV Yayınları da dahil olmak üzere, belgeselin görsel olarak satıldığı ya da yasal olarak dağıtıldığı güncel bir kaynak bulamadım. Belgeselin aynı ismi taşıyan kitabını şuradan temin edebilirsiniz. Herhangi bir açıklama yazmıyor ancak tahminimce kitap ile beraber belgeselin CD’si de veriliyordur. Emin olmak için NTV Yayınları’na bir mail göndermenizi tavsiye ederim.

Piyade Üstçavuş Yaşar Kandemir:

Öyle oluyordu ki, atılan kurşunlar bile isabet ediyordu birbirine, çakmak çıkarıyordu.

Er Hasan Güraltay:

Kumyangjangni’de intikam savaşı yaptık, daha evvel ölen arkadaşlar için.

Üstçavuş Sabahattin Ergül:

İçinden bir şey kopuyor kalbinden, ağlayamıyorsun, doluyorsun. Yaş akıyor ama hüngür hüngür boşalamıyorsun.

Piyade Er Ali Barın:

Kunuri’de kestiler yolu. Bir dağıldık, 15 gün filan birliğimizi bulamadık.

Er Mehmet Gürsoy:

Şöyle derdim: Allah’ım yarabbim bizi Türkiye’ye gönder de soğan ekmek yiyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir