Kategoriler
Kitap

Stefan Zweig – Satranç

Değerlendirme: 5 / 5.

Stefan Zweig‘in, Brezilya’daki sürgün hayatında yazdığı ve Şubat 1942’deki dramatik intiharından yalnızca birkaç ay önce tamamladığı Satranç, savaş karşıtı olan yazarın döneme dair görüşlerini yansıttığı sembolik bir eserdir.

Bir gemi yolculuğu sırasında karşılaşan iki insanın, hayatını satranca adayan ve satranç haricinde hiçbir şey bilmeyen dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic ile savaş döneminde Schutzstaffel tarafından ağır işkenceye maruz kalan Dr. B‘nin hikayesinin anlatıldığı kitapta, yazar birbirine zıt iki toplumsal karakteri işlemektedir.

Czentovic, küçük yaşta ailesini kaybetmesinin ardından bir papaz tarafından evlat edinilmiştir. Derslerinde başarılı olamayışının yanı sıra birçok işi öfke uyandıracak seviyede yavaş yapan Czentovic, papazın okuldaki açığını kapatması için kendisine özel ders vermesine karşın hiçbir ilerleme kaydedememektedir.

Bir gün, izleyerek öğrendiği satranca karşı olan yeteneği peder tarafından keşfedildiğinde, kentin en iyi satranç oyuncularını yenerek kentte büyük bir heyecan uyandırır. Bir süre sonra da kentin satranç meraklısı Kont Simczic tarafından tüm masrafları karşılanarak satranç okuluna gönderilir.

Kısa sürede satranç oyununun tüm inceliklerini öğrenen Czentovic, aldığı eğitimin ardından birçok başarı elde eder ve sonunda dünya satranç şampiyonu olur. Dünya satranç şampiyonu olmasına karşın körleme oynamayı beceremeyen Czentovic, yıllar geçmesine ve zengin olmasına karşın satranç haricinde hiçbir şey bilmeyen pasif bir insandır. Satranç tahtasının başından kalktığı anda, tuhaf ve neredeyse gülünç bir görünüme bürünmektedir.

Ünlü bir Avustuya ailesinin mensubu olan Dr. B ise Nazi karşıtı çalışmaları sebebiyle Schutzstaffel (SS) tarafından tutuklanmış ve uzun süre boyunca Gestapo tarafından psikolojik işkenceye maruz kalmıştır. Kapatıldığı ufacık odanın içerisinde, bir süre sonra beynini meşgul edecek hiçbir şey bulunmayışı, beynini zayıflatmakta ve onu Gestapo‘nun sorularına cevap veren savunmasız bir insana dönüştürmektedir.

Bir gün, sorgu odasında bir paltonun cebinden çaldığı satranç albümü, ona beynini meşgul edecek ve kendisini Gestapo‘ya karşı savunmasını sağlayacak bir silah vermiştir. Lise yıllarında öğrendiği satranç oyunu, uzun süre boyunca onun tek umudu olmuş ve albümde yer alan tüm efsane oyunları kafasında binlerce kez oynamıştır.

Zweig’in Satranç‘ı, bir süre sonra Gestapo’nun sorgu odasından kurtulan Dr. B‘nin ve dünya satranç şampiyonu olan Czentovic‘in birkaç satranç meraklısı tarafından karşı karşıya getirilmesinin öyküsüdür. Küçük bir Hitler modeli olan Czentovic ile, yazarın kendisini eşleştirdiği Dr. B‘nin sıra dışı mücadelesidir…

Satranç – Künye

Yazarı: Stefan Zweig
Orjinal Adı: Schachnovelle
Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu
Yayına Hazırlayan: Şebnem Sunar
Kapak Tasarımı: Ayşe Çelem Design
Kapak Resmi: iStockphoto.com / Jason Langdon
Kapak Baskı: Azra Matbaası
İç Baskı ve Cilt: Ekosan Matbaası
Yayın Evi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 71
ISBN: 987-985-510-355-6

Bir Cevap Yazın