Kategoriler
Kitap

Roald Dahl – Kancık

İngiliz yazar Roald Dahl’ın yetişkinlere yönelik Son Perde, Konuk, Değiştokuşların En Büyüğü ve Kancık isimli dört öyküsünden oluşan kitap, daha sonra yazarın en sevilen karakterlerinden biri haline gelen Oswald Amca’yı okuyucuyla ilk kez buluşturmasıyla önem taşıyor.

Kategoriler
Kısa Kısa

Kısa Kısa – 19

Son zamanlardaki maceralarıma, gözlemlerime, izlediklerime, okuduklarıma, dinlediklerime ve diğer şeylere dair kısa kısa notlarım.

Kategoriler
Kitap

Gabriel Garcia Marquez – Hanım Ana’nın Cenaze Töreni

Nobel ödülü sahibi Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in, hikaye derlemelerinden birisi olan Hanım Ana’nın Cenaze Töreni, yazarın büyülü gerçekçilik akımını tüm yönleriyle sergilediği, diğer eserleriyle birçok ortak noktası bulunan sekiz hikayesinden oluşuyor.

Kategoriler
Kısa Kısa

Kısa Kısa – 18

Farklı deneyimler yaşama isteğime COVID-19 dahil değildi ama bunu da yaşayıp atlattım. Biraz uzun süren ve zor bir süreç olsa da, bir süredir iyi hissediyorum. İyileşme sürecimde hiçbir şey yapmadım desem abartmış olmam. Virüsün sırta yakın tutulumları sebebiyle yatamadığım için oturarak uyuyor, uyandığımda da tüm gün oturmaya devam ediyordum. Ağrılarım sebebiyle ne film izleyebildim, ne […]

Kategoriler
Kitap

Gabriel Garcia Marquez – Albaya Mektup Yok

Gabriel Garcia Marquez’in 1956-1957 yıllarında Paris’te yaşarken kaleme aldığı, orjinal adı El coronel no tiene quien le escriba olan Albaya Mektup Yok, ilk olarak 1961 yılında yayınlanmış. La Violencia (Şiddet) yılları olarak bilinen Kolombiya’daki iç savaş döneminde geçen bu öyküde yazar, hak etmediği halde yoksulluk ve istikrarsızlık içerisinde yaşayan bir ailenin durumunu ortaya koyuyor.

Kategoriler
Kitap

Gabriel Garcia Marquez – Yaprak Fırtınası

Gabriel Garcia Marquez’in ilk önemli eseri olan Yaprak Fırtınası (La Hojarasca), üç farklı kuşaktan anlatıcının bulundukları duruma dair hatırlarını ve düşüncelerini aktardıkları; ölüm, yalnızlık ve savaş temasının işlendiği çarpıcı bir yapıt. Yazarın birçok öyküsünün geçtiği Macondo kasabası ilk kez bu kitapta karşımıza çıkıyor.

Kategoriler
Kitap

Gabriel Garcia Marquez – Şer Saati

Büyülü Gerçekçilik akımının edebiyattaki öncüsü olarak kabul edilen, bu türün en önemli temsilcisi Gabriel Garcia Marquez, Şer Saati’nde sürekli değişen sistemlerin arkasındaki siyasi yozlaşmayı ve bu yozlaşmanın gölgesindeki halkın yaşamını, isimsiz bir ülkenin isimsiz bir kasabasında yaşanan olaylar üzerinden anlatıyor.

Kategoriler
Kitap

Roald Dahl – Öptüm Seni

Roald Dahl savaş pilotu, casus ve mucit olmasının yanı sıra yazdığı renkli kitaplarla da oldukça ünlü bir isim. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Matilda ve Koca Sevimli Dev gibi çocuklar için yazdığı birçok eşsiz öyküyle beraber, yetişkinlere yönelik öyküleriyle de okunmaya değer bir yazar.

Kategoriler
Okuduklarım

Dünya Klasikleri Hangi Yayınevinden Okunmalı?

Bir kitapçıya girdiğinizde hemen hemen her yayınevinin klasikler için bir dizisi olduğunu fark etmişsinizdir. Almak istediğimiz bir kitap için karşımıza birçok alternatif çıkabiliyor. Hal böyle olunca da hangisini alsam, hangisinin baskısı iyi, hangi çevirisi daha güzel gibi birçok soru bir anda kafamızda beliriyor. Peki bunun sebebi ne? Konuya bu sorudan başlamak en doğrusu olur sanırım. […]

Kategoriler
Kitap

Lûgat 365 – Bazı Kelimeler Çok Güzel

Lugat 365‘in yayın hayatına başladığı 1 Ocak 2015’te Banu Ertuğrul ve Onur Ertuğrul ilk amacı, 365 gün boyunca kendilerini heyecanlandıran, duymaktan ve söylemekten haz aldıkları güzel kelimeleri sosyal mecralar üzerinden paylaşmaktı. Onlar için kelimeler güzeldi. Bazıları daha güzeldi. Renkleri, sesleri, âhengleri vardı ve lûgat365 bu güzel kelimelerin hakkını vermeye çalışacaktı. Kısa zaman içerisinde de bunu başardı… 2015’te Lûgat 365’in kelimeleri günün yaşanan olaylarına, duygularına […]