Kategoriler
Hayattan

TEDxİhlas 2013: Benim Bir Rüyam Var #Notlarım

TEDxİhlas 2013 Benim Bir Rüyam Var

Geçtiğimiz Cumartesi günü, İhlas Koleji tarafından Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenlenen TEDxİhlas: Benim Bir Rüyam Var konferansına katıldım. Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ve Emine Erdoğan gibi siyasi isimlerin de yer aldığı eğitim konulu etkinlikte aldığım bazı önemli notları paylaşmak istedim.

Açılışın ardından sahneye çıkan ilk isim Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan‘ın konuşmasındaki üç bölüm, beni dikkatimi çekti. Bunlar:

  • Günümüzde okullarda öğretilen her türlü bilgiyi ve hatta daha fazlasını internette bulabiliyoruz. Örneğin, internet üzerinden en iyi matematik profesörlerinin derslerini izleyebiliyoruz. Peki, durum böyleyken 21. yüzyılda okullarda ne öğretilecek?
  • Ahlak değişkendir, her toplumun kendisine özel ahlaki değerleri vardır. Ancak etik, evrenseldir. Ahlak değişebilir ama etik değişmez.
  • Özgürlük kavramı, ortaya çıktığı tarihten itibaren eğitim ile karşı karşıya geliyor.

Günün en harika sunumlarından birisi Özgür Bolat‘a aitti. Konuşmasına dört duvar içerisinde olunan, duvarları telli, koridorlarında nöbetçileri olan bir kurumun tanıtımıyla başladı. Hayır, sandığımızın aksine bu kurum hapishane değil, okuldu..

Konuşmasında hem güldüren hem de düşündüren Bolat, “education, içeridekini dışarı çıkarmak kökünden gelirken eğitim eğmek kökünden geliyor” cümlesiyle aslında Türkiye’deki eğitim sisteminin temelini özetledi. Mutluluğun tamamen kabul görme ile ilgili olduğundan bahsettiği bölüm ise, konuşmasının en güzel bölümüydü.

Günün en merakla beklediğim konuşmacısı, gençlere girişimcilik konusunda verdiği desteklerle çok yakından tanıdığımız Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Türkiye ekonomisinin kalkınması için girişimciliğin ne kadar önemli olduğundan bahsetti ve “üniversiteler girişimcilik yeteneklerinin geliştirildiği yer olmalı” dedi. Erhan Hoca’nın konuşmasının aklımda kalan en güzel üç cümlesi:

  • Eğitim sistemine hep küfrediyoruz ama neticede biz de bu sistemin bir ürünüyüz. Demek ki o kadar kötü değil.
  • Girişimcilik para kazanmak demek değil, değer kazandırmaktır.
  • Türkiye’nin değerleri girişimci yetiştirmek için yeterli değili.

Tüm bu notlarımın yanı sıra, Egemen Bağış’ın, Salih Memecan‘ın ve Alemşah Öztürk‘ün konuşmalarını da oldukça beğendim. Kıvanç & Burak ikilisinin, Ercan Akışık‘ın ve Tuluyhan Uğurlu‘nun sahne performansları da en az konuşmalar kadar güzeldi.

Etkinlik videoları kısa bir süre sonra Youtube’da, TEDx Talks kanalında yayınlanacaktır. Etkinlik fotoğraflarına ve diğer bilgilerede  Facebook’tan, TEDxIhlasCollegeED sayfasından ulaşabilirsiniz. Ne güzel şeymiş bu TEDx derseniz de, sizleri TEDxAlsancak 2013: Hayat Okulu‘na davet ediyorum.

Bir Cevap Yazın