Kategoriler
Film

The Imitation Game – Enigma (2014)

Değerlendirme: 8.5 / 10.

Graham Moore ve Andrew Hodges tarafından yazılan senaryosuyla, en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar kazanan The Imitation Game, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların kırılamaz denilen Enigma isimli rotor şifreleme makinesini kıran Alan Turing‘in bu macerasını konu alıyor. Yönetmenliğini Morten Tyldum‘un yaptığı filmde, dahi İngiliz matematikçi Alan Turing’i Benedict Cumberbatch canlandırıyor.

Sherlock Holmes dizisindeki başarılı oyunculuğuyla büyük bir çıkış yakalayan Cumberbatch, dahi rolündeki bu büyük referansıyla üstlendiği Alan Turing karakterinin üstesinden gelmeyi de başarmış. Alan Turing’in her ne kadar dahi bir matematikçi olsa da, eşcinsel olması sebebiyle zorladığı hormon tedavisini Cumberbatch harika bir şekilde perdeye yansıtıyor.

Filmde Alan Turing’in bir süre nişanlı kaldığı Joan Clarke isimli kriptanalisti Keira Knightley canlandırıyor. Turing’in şifre kırıcı ekibine hayat veren Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech ve Matthew Beard ise filmden göze çarpan diğer isimler.

Enigma’nın kırılması sayesinde müttefiklerin İkinci Dünya Savaşı’nı iki yıl daha erken bitirdiği kabul edilmektedir. The Imitation Game, hem matematik hem de dünya tarihi açısından büyük bir önemi bulunan bu olay ve Alan Turing’in hayatını bence harika bir şekilde anlatıyor. 2014 yapımı biyografi türündeki film, IMDB Top 250 Listesi içerisinde 218. sırada yer alıyor; mutlaka izleyin.

Bir Cevap Yazın