Kategoriler
Film

12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013)

Değerlendirme: 8 / 10.

Aday olduğu dokuz dalda, yılın en iyi filmi dahil 3 Oscar ödülü kazanan 12 Years a Slave, ünlü yönetmen Steve McQueen’in yönetmenliğini yaptığı bir başyapıt. Gerçek bir hayat hikayesinden sinemaya uyarlanan filmde, Solomon Northup’a harika oyunculuğuyla Chiwetel Ejiofor hayat veriyor. Filmdeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu ödlünü kazanan Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch ve Brad Pitt ise filmden öne çıkan isimler. Filmin konusuna gelirsek…

New York’ta yaşayan Solomon Northup, iki çocuk babası, müzisyen ve özgür bir siyahidir. Ailesine daha iyi imkânlar sunabilmek amacıyla, kemandaki ününü duyan iki İngiliz tarafından yapılan Washington’da bir sirkte çalışmasına yönelik teklifi kabul eder. Washington’da geçen ilk haftanın ardından Solomon Northup, alkollü bir gecenin sabahına uyandığında kendisini zincirlenmiş bir köle olarak bulur.

Pratt adını alan ve sergilenmesinin ardından satışa çıkarılan Solomon, ilk efendisi William Prince Ford (Benedict Cumberbatch) ile tanışır. Ford’un çiftliğinde başarılı ve çalışkan bir köle olan ve Pratt, William Ford’un borçlu olduğu çiftliğin marangozu ile anlaşamaz. William Ford, çiftlik kahyası tarafından ölümden kurtarılan Pratt’i borcu sebebiyle koruyamayacağını söyleyerek borcunu devrettiği bir başka çiftlik sahibine gönderir ancak yeni sahibi Edwin Epps (Michael Fassbender), kölelere nazik davranan birisi değildir.

Pratt, Epps’in çiftliğinde geçirdiği zor yılların ardundan, bir gün çiftliğe işçi olarak gelen Kanadalı kölelik karşıtı Samuel Bass (Brad Pitt) ile tanışır. Bass, söylevleriyle Pratt’i etkileyecek ve özgürlüğüne kavuşması için ona kendisinden yardım isteyecek cesareti verecektir…

Film içerisinde kölelerin şarkı söylediği filme renk katan çok güzel sahneler olsa da, üzülerek söylemeliyim ki filmin çok kaliteli soundtrackleri bulunmuyor. Buna karşın, John Legend ve Fink filmden etkilenerek Move parçasına öyle bir cover yapmışlar ki, filmden önce dinlemeniz gerek.

Bir Cevap Yazın