Kategoriler
Kitap

Walter Benjamin – Yalnızlık Anlatıları

Sub Yayımcılık etiketiyle yayınlanan, Walter Benjamin’in hikayeleri başta olmak üzere seçilmiş çeşitli kısa metinlerinden oluşan ve onlara eşlik eden Paul Klee’nin çizimleriyle zenginleştirilen kitap, her biri Benjamin’in hikâyeciliğini konu alan oldukça değişik bölümlerden oluşuyor.

Değerlendirme: 2 / 5.

Walter Benjamin ismini düşünmeye başladığımda bile aklımda sayısız düşünce ve çağrışım belirmeye başlıyor. Özellikle Pasajlar yapıtını erken yaştan bugüne kadar sıkça okuduğum ve her okumamda daha derin bir şeyler keşfettiğim yazarın, hikayeleri başta olmak üzere kısa metinlerinden oluşturulmuş Yalnızlık Anlatıları, Rüya Alemleri, Seyahat ve Oyun ve Pedagoji isimli üç bölümden oluşuyor.

2018 yılında çıkan bu derleme kitaptan çok kısa bir süre önce haberim olmuştu ve hemen kütüphaneme ekleyerek okuma listeme almıştım. 2020 yılının ilk ayında okuma fırsatı bulduğum kitapta, önsöz olarak bir Benjamin araştırmacısı olan Esther Leslie‘nin de imzasının bulunduğu Walter Benjamin ve Kelimelerin Çekici Oyunu isimli çok güzel bir metin bulunuyor. Bu metini keyifle okumamın ardından, hikayelere geçtiğimde ise tam bir facia ile karşılaştım.

Kitabın çevirisi akıcılıktan ve dilden çok uzak, okuyanı bir sonraki cümleye zor geçirecek kadar başarısız diyebilirim. Çoğu yerde yazarın ne işlediğini anlamak için tekrar okuyup düşünmeniz gerekiyor, birçok yerde de bunu yapsanız bile hiçbir şey anlayamayabiliyorsunuz. Böylesine önemli bir yazarın, böyle güzel derlenmiş bir kitabın, böyle kötü bir çeviriyle sunuluyor olmasına oldukça üzüldüm. Yayınevinin okuduğum ilk kitabıydı ve bir başka kitabıyla karşılaştığımda almadan önce ciddi bir ön okuma yapacağım. Bununla beraber, umuyorum ki bu eser başka bir çevirmen tarafından yeniden çevrilir ve dilimize kazandırılır.

“Walter Benjamin – Yalnızlık Anlatıları” için bir yanıt

[…] yeniden düzene sokmaya çalışıyorum. Bu yıl içerisinde okuduğum ilk kitaplar, Yalnızlık Anlatıları, Öptüm Seni, Şişmanlayamayan Sumocu, İtaatsizlik Üzerine ve Bir Çift Yürek oldu. Bunların […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir