Kategoriler
Film

An Inconvenient Truth – Uygunsuz Gerçek (2006)

Değerlendirme: 8 / 10.

Albert Arnold Gore Jr. ya da bilinen kısa adıyla Al Gore, 2000 yılında ABD başkanlık seçimlerinde George Bush’a karşı yürüttüğü kampanyada, iklim değişikliğine dikkat çekmesiyle ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği büyük önemle yalnızca Amerikalıların değil, dünyanın her köşesinden insanların dikkatini kendisine çekmeyi başarabilmiş bir isim.

Siyasi hayatının öncesinde ve siyasi hayatı boyunca küresel ısınma konusunda oldukça önemli çalışmalara imza atan Al Gore, seçimi kaybetmesinin ardından da küresel ısınma konusunda dünyayı bilgilendirmeyi kendisine birinci amaç edinip siyaseti bırakma kararı aldı. O günden bugüne de dünyanın küresel ısınma konusunda çalışma yapan en önemli isimleri arasında yer alıyor.

Al Gore, dünyanın her yerinde konferanslar verip küresel ısınmaya dikkat çekerken, film yapımcısı Davis Guggenheim de küresel ısınmanın tehlikeleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi için yürüttüğü kampanyada Al Gore’un izinden giden isimlerden. İkilinin kapsamlı çalışmasıyla 2006 yılında dünyanın birçok ülkesinde gösterime giren An Inconvenient Truth (Uygunsuz Gerçek) aradan geçen uzun yıllara rağmen güncelliğini yitirmeyen, her geçen gün daha da önem kazanan bir belgesel.

Ticari bir amaç gütmeyen ve gösterime girdiği ülkelerde küresel ısınmaya dikkat çeken kampanyalara da imza atan filmi, ülkemizde o yıllarda Atlas ve GEO gibi dergilere verdiği Uygunsuz Gerçek reklamlarıyla ve uygunsuzgercek.com isimli internet sitesiyle hatırlayanlar olacaktır. Melissa Etheridge tarafından yazılan I Need To Wake Up isimli harika parça da hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Tüm kalitesiyle ve harika müziğiyle 2006 yılında En İyi Belgesel ve En İyi Özgün Film Müziği dallarında iki Oscar ödülü kazanan film, 2007 yılında Al Gore’un Nobel Barış Ödülü kazanmasına da büyük katkı yaptı. Ödülün ardından geçen 10 yılda iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda dünyayı uyarmaya devam eden Al Gore’un karşısına yakın dönemde uygunsuz bir adam çıktı: Donald Trump.

2017’yi hiçbir alanda vukuatsız kapatmayan yeni başkan, Mart ayında Barack Obama‘nın küresel ısınmayla ilgili imzaladığı kararnameyi iptal etmişti. Bu da yetmemiş, iklim değişikliğinin ABD ekonomisine zarar vermek için uydurulan Çin icadı olduğunu söylemişti. Son bombası ise yıl sonunda geldi, ABD ve Kanada’daki soğuklarla ilgili attığı twitte küresel ısınma ile resmen dalga geçti.

Trump’ın kürsel ısınmayı dikkate almayışı ve bu konuda yaptığı açıklamalar tüm dünyayı rahatsız ederken,  Al Gore’un yazarlığını, Bonni Cohen ve Jon Shenk‘in yönetmenliğini yaptığı devam filmi An Inconvenient Sequel: Truth to Power geçtiğimiz yıl içerisinde geldi. İlgi duyanlar için, ilk film kadar ses getirmese de bu film de oldukça başarılı bulundu diyebilirim.

Al Gore’un küresel iklim değişikliği konusundaki görüşlerini okumak isterseniz de, bu konudaki kitabı ülkemizde Siren Yayınları‘ndan Tükenen Dünya ismiyle yayınlandı.

Bir Cevap Yazın