Kategoriler
SEO

Backlink Sorgulama Araçları

SEO ile ilgilenenler bilirler ki, rakip sitelerden backlink almak, SEO çalışmalarının en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Backlink çeşitlerinin etkileri konusunda birçok tartışma bulunsa da, rakiplerin link aldığı sayfalardan link almanın faydalı olduğu, birçok SEO uzmanı tarafından kabul görülmektedir.

Rakip backlink çalışması olarak adlandırılan bu çalışmayı ben de uzun süredir gerçekleştiriyor ve oldukça olumlu sonuçlar alıyorum. Bu sebeple, SEO ile ilgilenenlere bir kaynak olması açısından, backlink tespit etmekte kullandığım Backlink Sorgulama Araçlarını bir yazıda toparlamak istedim.

Google Arama Parametreleri

Google’da site:www.siteadi.com şeklinde bir arama gerçekleştirerek, bir web sitesine ait Google’ın tanıdığı tüm backlinkleri bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, backlink kadar değerli olmasa da oldukça önemli olan indexsiz URL’leri bulmak içinse, şu şekilde bir arama gerçekleştirebilirsiniz: “siteadi.com” -site:www.siteadi.com

Open Site Explorer

 

Dünyada SEO’nun öncüleri arasında yer alan SEOmoz‘un backlink sorgulama aracı olan Open Site Explorer, benim en çok kullandığım backlink aracıdır. Çok iyi sonuç vermesinin yanı sıra, linkleri alan adlarına, anahtar kelimeye, nofollow/dofollow oluşlarına göre kategorilere ayırması da rakip siteleri inceleme konusunda oldukça fayda sağlamaktadır.

Yahoo! Site Explorer – Bing Link Explorer

Uzun bir süre boyunca bu alanda en çok kullandığımız araçlardan bir tanesi, Yahoo!’nun Site Explorer adındaki aracıydı ancak Yahoo!’nun Bing ile anlaşmasının ardından araç yayından kaldırılmıştı. Nihayet Yahoo!’nun Bing’e algoritma geçişi tamamlandı ve araç daha da gelişmiş bir şekilde Bing Webmaster Araçları‘nda yayınlandı.

Webmaster araçlarına giriş yaptıktan sonra kullanabileceğiniz araç, henüz beta aşamasında olmasından dolayı çok iyi sonuç vermese de, anahtar kelimeye göre arama yapabiliyor olması ve ek sorgu tanımlanabilmesi sebebiyle oldukça gelecek vaat ediyor düşüncesindeyim.

Ahrefs

Yukarıdaki araçların aksine, Ahrefs ücretli bir backlink aracı olması sebebiyle ücretsiz kullanımında oldukça kısıtlı sonuç veriyor. Arayüzü sebebiyle oldukça zor bir kullanıma sahip olsa da, alıştıktan sonra pek sıkıntı çıkarmıyor ve filtreleme seçeneklerinin yanı sıra oldukça iyi sonuç vermesi sebebiyle de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Ayrıca, aylık ücreti 79$ olsa da, forum sitelerinde çok daha cüzi bir miktara hesap bulabilmeniz mümkün.

Alternatif Backlink Sorgulama Araçları

Ben, Ahrefs ve Open Site Explorer’ı ücretli kullanıyor olmam sebebiyle yukarıdaki araçlardan oldukça iyi sonuçlar alıyorum. Çok gerekmediği sürece de yukarıdaki backlink sorgulama araçları haricinde bir araç kullanmıyorum. Yine de sizlere de alternatif olması açısından, gerektiği zaman kullandığım birkaç aracı listeleyeyim:

Link Research Tools

Aslında bu araç, yukarıda listelediğim araçlardan çok daha güzel. Open Site Explorer’da dahil birçok kaynaktan veri çekerek sonuç veriyor ve sonuçları oldukça kullanışlı bir şekilde listeliyor. Tabii aylık 199€ gibi bir rakımı gözden çıkarıyorsanız 🙂

Majestic SEO

Majestic SEO’nun da ücretsiz olarak sunduğu imkanlar oldukça kısıtlıdır. Aylık 30€ gibi bir fiyata kullanabileceğiniz servis, genellikle backlink alımlarının sürekliliğini ölçümlemesi sebebiyle tercih sebebi oluyor. Yani sizlere tam olarak hangi ayda ne kadar backlink aldığınızı gösterebiliyor.

Bu iki ücretli alternatifin yanı sıra, ücretli ve ücretsiz olarak farklı şekillerde hizmet sunan şu araçları da bir incelemenizi öneririm:

Sizlerinde bu listeye ekleyebileceğim alternatif backlink sorgulama aracı önerileriniz varsa deneyimleriniz ile beraber yorum olarak göndermenizi bekliyorum 🙂

Ayrıca bu yazıyı yazarken, Yandex’in bir backlink sorgulama aracı olup olmadığını merak ettim ve uzak bir araştırma gerçekleştirdim. Birisi benden önce merak ederek WM Aracı’nda bu soruyu sormuş ve sorusunu Yandex destek ekibinden Bilge Bilir cevaplayarak Yandex’in servis geliştirmelerinin devam ettiğini söylemiş. Bu habere oldukça sevindim, zira Yandex’in geliştireceği bir backlink sorgulama aracının bizim lokasyonumuza çok daha olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

“Backlink Sorgulama Araçları” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın