Kategoriler
Liste

En İyi Fantastik Kitap Serileri

Yazarların en iyi kitaplarının seriler olduğunu düşünüyor ve bu sebeple ilgimi çeken tüm serileri büyük bir iştahla okuyorum. Benim gibi serileri seven diğer kitapseverlere bir tavsiye niteliğinde olmasını umarak, okuduğum serileri baz alarak en sevdiğim 5 kitap serisinin bir listesini oluşturdum.

Bu listeyi oluştururken okuduğum şu fantastik kitap serilerini değerlendirdim: Star Wars Serisi, Harry Potter Serisi, Hannibal Lecter Serisi, Alacakaranlık Serisi, Miras Serisi, Yüzüklerin Efendisi Serisi, Narnia Günlükleri Serisi,  Kara Kule Serisi, Açlık Oyunları Serisi, Yeraltı Günlükleri Serisi ve Ölüm Kapısı Serisi.

Yüzüklerin Efendisi Serisi – The Lord Of The Rings Series

Listemin ilk sırasında J.R.R. Tolkien‘in efsanevi fantastik üçlemesi Yüzüklerin Efendisi yer alıyor. Sırasıyla Yüzük Kardeşliği (The Fellowship of the Ring), İki Kule (The Two Towers) ve Kralın Dönüşü (The Return of the King) kitaplarından oluşan bu seri, okuduğum ilk seri olmakla beraber, listenin devamında yer alan birçok seriyi derinden etkilemiş bir fantastik edebiyat klasiğidir.

Yazarın 1937’de yayınlanan Hobbit (The Hobbit) isimli eserinin devamı niteliğinde olan bu seri, yazarın yarattığı Orta Dünya adındaki fantastik bir dünyada geçiyor ve yine yazarın yarattığı fantastik ırkların temsilcilerinden oluşan, yüzük kardeşliği adındaki bir grubun tek yüzük olarak adlandırılan güç yüzüğünü yok etme macerasını konu alıyor.

Seri içerisindeki tüm ırkların tarihlerinin, dillerinin ve kendilerine has özelliklerinin bulunması seriyi oldukça gerçekçi kılmakla beraber, kısa sürede yaşadığınız dünyadan koparak kendinizi Orta Dünya’da bulmanızı sağlıyor. Ayrıca bir dil bilimci olan Tolkien’in eser içerisindeki ırklar için yarattığı dillere uygun olarak, ustalıkla yazdığı şiirler ve sözler de üçlemenin en can alıcı noktalarından bir tanesini diyebilirim.

Kara Kule Serisi – The Dark Tower Series

Gerilim ve korku kitaplarının en sevdiğim yazarı Stephen King tarafından yazılan Kara Kule Serisi, 7 kitaptan oluşmakta ve yazarın yarattığı Orta Dünya adındaki fantastik dünyada geçmektedir. Yazarın 1982 yılında Silahşor (The Gunslinger) isimli ilk kitabını yayınladığı serinin 7. kitabı olan Kara Kule (The Dark Tower) 2004 yılında yılının sonunda yayınlanmış ve bu kitapla beraber serini yazımı 22 yılda tamamlanmıştır.

Serinin baş karakteri olan Roland Deschain’in ve arkadaşlarının tüm dünyaların kesiştiği Kara Kule’ye ulaşma macerasını konu alan seri, okuduğum tüm seriler -hatta kitaplar- arasında en güzel sona sahip desem, abartmış olmam herhalde. Stephen King’in, 1999 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından hayatta kalma sebebinin Kara Kule Serisi’ni bitirmek olduğuna inanarak seriyi buna göre şekillendirmesi, serinin sonunu bu denli mükemmelleştiren en büyük etken sanırım.

Serinin 2004 yılında yayınlanan 6. kitabı olan Susannah’nın Şarkısı (Song of Susannah) içerisinde baş karakter olan Roland’ı -günümüz dünyasında- yaratıcısı olarak nitelendirdiği kendisiyle tanıştırması serinin en can alıcı ve eşsiz noktalarından yalnızca bir tanesi…

P.S. 1: Stephen King’in Karanlık Öyküler (Everything’s Eventual) isimli öykü kitabında yer alan Eluria’nın Küçük Hemşireleri (The Little Sisters of Eluria) isimli hikaye de seriye dahil edilebilir.

P.S. 2: Stephen King ,2011 yılı içerisinde okurlarına gönderdiği bir mektup ile serinin bitmediğini, 4. ve 5. kitaplar arasını konu alacak olan Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgâr (The Wind Through the Keyhole) isimli 8. kitabın 2012 yılının ilk aylarında yayınlanacağını duyurdu.

Harry Potter Serisi – Harry Potter Series

J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter Serisi, 2000’li yıllarda fantastik edebiyat türünde bir çığır açarak Dünya genelinde çok geniş bir hayran kitlesine ulaştı. Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) kitabı ile 1997 yılında başlayan ve Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (Harry Potter and the Deathly Hallows) kitabı ile 2007 yılında sona eren seri toplamda 7 kitaptan oluşmaktadır.

Teyzesi ve eniştesinin yanında büyüyen Harry’nin bir büyücü olduğunu öğrenmesiyle başlayan seri, Harry’nin Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu başta olmak üzere büyücülük dünyasında geçirdiği 7 yıllık macerasını anlatmaktadır. Seride, Harry’nin annesinin ve babasının da katili olan karanlık büyücü Voldemort’a karşı verilen mücadelede Harry’ye en yakın arkadaşları Ron Weasy ve Hermione Granger eşlik etmektedir. Bu karakterlere ek olarak kitapta bolca fantastik karakter yer alması ve büyücü dünyasının günümüz dünyası ile doğrudan ilişkisinin bulunması Harry Potter serisini okunmaya değer kılan en büyük etkenler.

P.S. 1: Serinin 7 kitabına ek olarak, şu üç kitap da yazarın yarattığı dünya ile (Büyücülük Dünyası) doğrudan ilişkilidir: Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (Fantastic Beasts & Where to Find Them), Çağlar Boyu Quidditch (Quidditch Through Ages) ve Ozan Beedle’ın Hikâyeleri (The Tales of Beedle the Bard)

Açlık Oyunları Serisi – The Hunger Games Series

Suzanne Collins tarafından yazılan Açlık Oyunları Serisi, sırasıyla Açlık Oyunları (The Hunger Games), Ateşi Yakalamak (Catching The Fire) ve Alaycı Kuş (Mockingjay)  isimli üç kitaptan oluşmaktadır.  İlk kitap olan Açlık Oyunları 2008 yılında yayınlanmış ve yayınlanmasından kısa bir süre sonra Dünya’nın her tarafında en çok satanlar listesine girme başarısını yakalamıştır.

Kitabın arka kapağında yer alan Stephenie Meyer ve Stephen King görüşleri sebebiyle fantastik kitap severler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan ilk kitap, 16 yaşındaki Katniss Everdeen‘in Açlık Oyunları yarışmasında hayatta kalma mücadelesini anlatmaktadır.

Başkent Capitol’ün yönetimindeki 12 bölgelerden seçilen yarışmacılarla düzenlenen Açlık Oyunları, Capitol’ün bölgelere karşı gücünü göstermesini ve onları kendisine bağlı tutmasını sağlamaktadır. Sadece hayatta kalanın kazandığı bu yarışmada Katniss sadece diğer yarışmacılara karşı değil, aynı zamanda Capitol’e karşı da yarışacaktır.

Serinin ikinci ve üçüncü kitaplarında ise, Katniss’in Açlık Oyunları’ndan sağ çıkmasının ardından yaşadığı maceraları (Çeyrek Asır Oyunları gibi…) ve Capitol’e baş kaldırısını anlatmaktadır.

Alacakaranlık Serisi – Twilight Series

Stephenie Meyer tarafından yazılan Alacakaranlık Serisi, ilk kitabı 2005’te yayınlanmış olan toplam 4 kitaplık bir seridir. Serinin ilk kitabı olan Alacakaranlık (Twilight), Isabella “Bella” Swan adındaki 17 yaşındaki bir kızın Edward Cullen adında bir vampire aşık olmasını ve hayatını tehlikeye sokan bir dizi maceralar yaşamasını anlatmaktadır.

Serinin sırasıyla diğer kitapları olan Yeniay (New Moon), Tutulma (Eclipse) ve Şafak Vakti (Breaking Dawn) ise Edward ile Bella’nın değişen hayatlarını anlatmaktadır. Vampirlerin, kurt adamların ve insanların anlatıldığı seriyi en güzel ve okunası kılan nokta ise, bir vampire aşık olan Bella’ya, Jacob adında bir kurt adamın aşık olması. Genel olarak Bella, Jacob ve Edward üçgeninde geçen serinin dördüncü kitabının bir bölümünde olaylar Jacob’ın ağzından anlatılmaktadır.

P.S. 1: Serinin 5. kitabı olması beklenen Geceyarısı Güneşi (Midnight Sun), kitabın 12 bölümünün internete sızması sebebiyle yazar tarafından iptal edilmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak, yorumlarınızı ve okursan bu listeyi değiştirebilirsin diyebileceğiniz seri önerilerinizi merakla beklediğimi bilmenizi isterim.

“En İyi Fantastik Kitap Serileri” için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın