Kategoriler
Kitap

Ernest Hemingway – Paris Bir Şenliktir

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Fransızcada Années folles (çılgın yıllar) olarak ün kazanmış 1920’li yılların Paris yaşantısını Woody Allen‘ın oscarlı filmi Midnight in Paris ile beyaz perdede gördüğümde, o dönemin sanatçılarına olan merakım oldukça derinleşmişti. O kadar sanatçının bir dönemde bir şehirde beraber yaşadığını, her gün kahve içtikleri kafelerde karşılaştığını ve sohbet ettiğini bilmek; özellikle de ikisi Ernest Hemingway ve James Joyce olunca bana inanılmaz büyüleyici geliyor.

O yılların izinde giderken okunabilecek en güzel kitaplardan birisi de, Hemingway’in Paris yaşantısına dair anılarını yazdığı Paris Bir Şenliktir sanırım. Yazarın ölümünden sonra yayımlanan bu anılarda yalnızca Hemingway’e değil, F. Scott Fitzgerald, Zelda Fitzgerald, Ford Madox Ford ve Ezra Pound gibi birçok önemli isme tanıklık ediyoruz.

Hemingway’in kısa, sert ve yalın diliyle her biri birer kaliteli öykü gibi akıp giden anıların ne kadar gerçek, ne kadar gerçekten uzak olduğunu bilmesek de, yazarın sözleri bizlere böylesi bir kurgu yapıtının olgu diye yazılmış olanlara biraz ışık tutabilme şansısının her zaman olduğunu söylüyor.

Yazarın  yaşayan tek oğlu Patrick Hemingway’in önsözüyle, yazarın torunu Sean Hemingway editörlüğünde hazırlanan kitap, ülkemizde Bilgi Yayınevi tarafından basılmış.

Bir Cevap Yazın