Kategoriler
Sevdiğim Albümler

Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters (2020)

Evlerimize kapandığımız pandemi sürecinde, birçok sanatçı albüm çıkışlarını ertelerken, Fiona Apple sessiz sedasız beşinci stüdyo albümü Fetch The Bold Cutters’ı yayınladı. 8 yıl aradan sonra gelen ve 17 Nisan’da bizlerle buluşan albümün, müziği, sözleri ve en önemlisi de dinlerken yoğun bir şekilde hissedilen samimiyetiyle karantinada ortaya çıkan en güzel şeylerden olduğunu düşünüyorum.

Baskıdan kurtuluşu ve özgürleşmeyi eğlenceli bir tempoda işleyen albümdeki 13 parçanın tamamının sözleri Fiona Apple tarafından yaşadığı tecrübelere dayandırılarak yazılmış. Bu tecrübeler arasında diğer kadınlarla yaşadığı karmaşık ilişkilerden karşılaştığı zorbalıklara ve 12 yaşında uğradığı tecavüze kadar birçok şey bulunuyor. Tüm bunları müzik yaparak aşmanın yaşam tarzı olduğunu sık sık dile getiriyordu ama bu albüm çok başka, çok içten bir dile getirme olmuş. Sesi duyulmayan kadınlar için, sessizliğin ortasında yüksek sesle atılmış bir çığlık gibi diyebilirim…

Bu çığlığın ortaya çıkmasının hikayesinde ise Fiona Apple’ın evinde geçen uzun bir zaman dilimi bulunuyor; bu albüm için çalışmaya 2012 yılında The Idler Wheel albümünün piyasaya sürülmesinin arkasından, Venice Beach’teki evine kapanarak başlamış. 2015 yılında grup üyeleri Sebastian Steinberg, Amy Aileen Wood ve David Garza‘nın katılımıyla albüm için ilk kayıtları Apple’ın GarageBand uygulaması üzerinden oluşturmaya başlamışlar. Enstrüman olarak da evde ses çıkaran her şeyi kullanmışlar.

Beni istediğin kadar masanın altından tekmele, susmayacağım, susmayacağım.

Under The Tabble, Fetch The Bold Cutters (2020), Fiona Apple.

Ekip, tamamladıkları albümün kaydı için stüdyoya kapandıktan bir süre sonra Fiona Apple, albümün kaydını da hazırladıkları evde tamamlanması gerektiğini düşünmüş ve böylece Venice Beach’teki eve dönerek albüm için belki de en doğru kararı vermiş. Koltuklara vurulduğunda çıkan sesler, köpek havlaması, dış sesler ve doğaçlamalar albümü dinlerken sıklıkla kulağımıza geliyor ve albümü bu kadar samimi yapan şeyin de tam olarak bu doğallık olduğunu düşünüyorum. Eleştirmenler tarafından da bu yönüyle pop müziğe deneysel bir yaklaşım olarak görülüyor; başarılı olmuş bir yaklaşım.

Albüm ismini The Fall dizisinden, Gillian Anderson‘ın canlandırdığı Stella Gibson karakterinin bir repliğinden alıyor. Aslında Gibson bu repliği, dizinin ikinci sezonunun finalinde, bir kadının işkence gördüğü suç mahalline girmeden önce, kapıdaki asma kilidi gördüğünde yanındaki polise söylüyordu. Fiona Apple ise bunu “sizi özgürleştirecek aleti bulun, kırın zincirlerinizi” olarak yorumlamış ve albüme isim olarak seçmiş. Gillian Anderson da albümün yayınlanmasının ardından attığı bir Tweet ile bu ismi benimsedi.

Bana kızının doğduğu yatakta tecavüz ettin

For Her, Fetch The Bold Cutters (2020), Fiona Apple.

Albümdeki şarkı sözlerinin ortak noktası, Fiona Apple’ın başından geçen hoş olmayan durumları ve olayları eğlenceli bir dille anlatmaları ki, bunların içerisinde tecavüz gibi ağır bir şey de bulunuyorken bunu yapabilmek büyük bir cesaret istiyor. Benim en sevdiğim şarkı da Apple’ın bu olayı işlediği, dinlerken dans etme isteği uyandıran For Her oldu. Verdiği bir röportajda, böyle bir dışarı vurumu “insanların bu şarkıda ayaklarını yere vurarak dans ettiğini hayal ediyorum” diyebilecek kadar büyük bir yürekle açıklıyor.

Diğer favorilerim ise, bir akşam yemeğinde yaşadığı çatışmadan etkilenerek yazdığı Under The Table ve kötülüğü bir bayrak yarışı olarak tanımladığı Relay oldu. Tüm parçalar içerisinde nakaratı en hoşuma giden, aklıma takılıp kendi kendime söylediğim, albümden “benim parçam” diyebileceğim parça olarak Under The Table’ı gösterebilirim. Relay’i dinlerken enerji veren R&B etkisiyle oldukça başarılı buldum.

Bütün olarak baktığımda ise, Fetch the Bolt Cutters için uzun yıllar sıkılmadan dinleyeceğim, en kötü düşüncelere boğulduğumda bile beni dans ettirebilecek kadar cesaret yüklü bir albüm diyebilirim. Öylesine yürekten geliyor ki, dinlerken yüreğinizin bir köşesine dokunmaması imkansız.

Bir Cevap Yazın