Kategoriler
SEO

Google Arama Sonuçları Sosyalleşiyor

Yıllar boyuca çeşitli denemelerine rağmen sosyalleşmeyi başaramayan Google, Google Plus ile beraber getirdiği yenilikler ile sosyalleşmeye kararlı gibi görünüyor. Semantik  Web‘in gelişimi için çok büyük bir adım olarak gördüğüm, Arama Artı Sizin Dünyanız başlığıyla duyurulan arama sonuçlarındaki değişikliklere göre, kullanıcılar için arama sonuçlarında  üç yeni özellik yer alacak.

“Kişisel Sonuçlar” , “Aramada Profiller” ve “Kişiler ve Sayfalar” adlarıyla tanıtılan bu üç yeni özellik kapsamında, Google Plus üzerinde yer alan bilgileri çerçevesinde kullanıcılara özel arama sonuçları gösterilecek. Kısaca özetlemek gerekirse, arama sonuçlarıyla eşleşen Google profilleri ve sayfaları kullanıcılara özel olarak gösterilecek.

Yenilikler hakkında ayrıntılı bilgiye Arama Artı Sizin Dünyanız sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şimdi Gerçekler…

Bundan 5 ay önce yazmış olduğum Google+ ve Google’ın Gelecek Planları başlıklı yazımda Google’ın interneti tekelleştirme planından bahsetmiş ve bu plan çerçevesinde yapacağı bazı şeyleri listelemiştim. Bugün hayata geçirilen bu yenilikler gösteriyor ki, Google bu planlarında oldukça ciddi ve bunları üstü kapalı bir şekilde gerçekleştirme çabasında… Peki ama neden?

Ben demiştim havasında olmak istemiyorum ama yine 2 ay önce yazmış olduğum Google Arama Sonuçlarında Facebook Reklamları başlıklı yazımda da belirttiğim üzere, Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt Amerikan Senatosu Anti-Güven Komitesi’ne karşı arama sonuçlarını kötüye kullanarak haksız rekabet ortamı yaratmak suçlaması sebebiyle ifade vermek durumun kalmıştı. İşte bu sebeple, Google yeniliklerini çok kontrolü bir şekilde hayata geçirmek durumunda kalıyor.

Durumu Özetlemek Gerekirse:

Yukarıdaki seçim görselini özellikle seçtim. Bu görselden de anlayabileceğiniz üzere, kullanıcılar arama sonuçlarında kişisel sonuçlar görebilecekleri gibi, tek bir tıklama ile şu anda kullanmakta olduğumuz el değmemiş(!) sonuçlara da geçiş yapabilecekler. Bu, Google’ın suçlandığı zaman “zor kullanmıyoruz, seçim şansı veriyoruz” şeklinde savunma yapabilmesi için gerekli olan bir şey.

Bunu artık bildiğimize göre, Google’a 2 soru soralım:

    • Neden ilk olarak kişisel sonuçlar gösterilecek, tıklanıldığında organik sonuçlara dönülecek? Tam tersi olsa daha iyi olmaz mı?
    • Amacınız haksız rekabet ortamı yaratmak değil de gerçekten sosyalleşmek ise, neden sadece Google Plus? Facebook profil ve sayfalarını da alsanıza?

Haydi şimdi sosyalleşelim…

Bir Cevap Yazın