Kategoriler
SEO

Google FriendFeed’i Bitirdi

Google, bundan uzun bir süre önce popüler sosyal paylaşım platformlarından bir tanesi olan ve 2009 yılının sonunda Facebook tarafından satın alınan FriendFeed’i filtreye almıştı. Bu Filtre işleminden kısa bir süre sonra Google Plus’ın yayın hayatına başlaması oldukça tartışma yaratsa da, filtrenin üzerine bir de popüler FriendFeed kullanıcılarının FriendFeed’i kullanmayı bırakmaları eklenince, FriendFeed tamamen unutuldu.

Daha önce Google+ ve Google’ın Gelecek Planları başlıklı yazımda Google’ın Facebook’un arama sonuçlarındaki etkisini azaltacağına değinmmiştim. Şimdi ise, FriendFeed’i filtreye almasını bu çalışmanın ilk adımı olarak değerlendiriyorum. Zira araştırma yaptığımda, Google’ın FriendFeed’i filtreye alması için hiçbir sebep bulamadığım gibi, Google’dan yapılan herhangi bir açıklamaya da rastlamadım.

Mantıklı olabilecek tek sebep Title ve Description meta etikerlerinin yanlış kullanımı ancak, eğer sebep bu olsaydı Google’ın Twitter’ı, Facebook’u ve hatta Google Plus’ı da filtreye alması gerekirdi. Ne diyelim, Google’ın Google Plus atağı ile beraber sosyal ağlar arasındaki rekabet oldukça kızışacak ve taraflar arasında bu tarz “etik olmayan” çalışmalar başlarsa bundan en çok zarar gören kullanıcılar olacak.

Yukarıdaki resim FriendFeed’in son 6 aylık Alexa istatistiğine ait. Bu istatistiğin yanı sıra, FriendFeed’in 30 milyona yakın olan index sayısı da 6 ay gibi bir sürede 4 milyon civarına düştü. FriendFeed gibi kaliteli bir sosyal ağın sonunun bu derece vahim olması oldukça üzücü olsa da, Google’ın güç gösterisini alkışlamamak elde değil.

Bir Cevap Yazın