İlk Baskıdan Bugüne Harry Potter Kitap Kapakları

Harry Potter Serisini okumaya başladığımda, 10 yaşındaydım. Serinin ikinci filmini izlememin ardından kitaplara başlamak istediğimi anımsıyorum. İlk dört kitabı bitirdiğimde, benimle eş zamanlı okuyan bir arkadaşımla beraber beşinci kitap için neredeyse bir yıl beklemiştik. İki çocuk için, sayısız teori üretmeye yetecek, uzunca bir zamandı. Çıktığı gibi okuduğum, elimde ilk basımları bulunan beş, altı ve yedinci kitaplarla beraber serinin Mary GrandPre tarafından çizilen ve bizim dönemimizi yansıtan ilk dönem kapaklarını da tamamlamıştım.

Kitapçılarda dolaşırken geçmişte okuduğum kitapların değişen yeni basımları epey ilgimi çekiyor. Yıllar içinde Harry Potter Serisinin değişik kapaklarını görmek de oldukça hoşuma gidiyordu. Merakımdan, oturup tüm baskılardaki kapakları araştırdım ve hem serinin sevenleri için hem de kitap kapaklarına ilgi duyanlar için, dünden bugüne serinin tüm kapaklarını bir araya toparlamak istedim.

Serinin dünyanın her tarafında, farklı dillerde basılmış oldukça değişik versiyonları bulunuyor. Yazarın özel isteğiyle bu versiyonlar içinde İngilizce konuşan ülkelerdeki basımlarda kitap kapakları aynı olarak düzenlenmiş ve basılmış. Diğer basımlarda ise, durum çok karışık. Almanya’da, İspanya’da, Fransa’da ve İngilizce konuşulamayan diğer birçok ülkede öyle değişik kapaklar var ki, gördüğümde şaşırıp kaldım. İlk olarak bunlardan bir seçki ile başlamak istiyorum. Aşağıdaki kapaklar sırasıyla İspanyolca, İtalyanca, Fince, Almanca, Fransızca, Romence ve Japonca basımlara ait, oldukça değişik versiyonlar.

Bu karışık derlemenin ardından, serinin İngilizce basımlarındaki orjinal kapaklara sırasıyla göz atalım. İlk kapaklarımız, serinin çocuklara yönelik baskısı için Thomas Taylor tarafından çizilmiş. Sanatçının üniversiteden mezun olduktan sonra aldığı ilk işmiş ve serinin ilk basımlarında kullanılmış.

Sonrasında, serinin çok satmaya başlamasıyla beraber Bloomsbury Yayıncılık, her yaş grubunu kapsayacak profesyonel çizimler için daha deneyimli sanatçılar ile görüşmeye başlamış. Ülkemizde seriyi basan Yapı Kredi Yayınları çocuklara ve büyüklere ayrı ayrı bir pazarlama çalışması yürütmediği için bu çizimler ülkemizde hiç kullanılmadı.

İkinci kapaklar bizim dönemimize ait olan, serinin ülkemizdeki ilk basımından itibaren uzunca bir süre kullanılan Mary GrandPre çizimlerinden oluşuyor. Bütün olarak bakıldığında aslında çizerin büyük bir evrim geçirdiğini görebiliriz. İlk dört kitapta yakaladığı uyumu beşinci ve altıncı kitapta bozmaya başlamış, son kitapta alıştığımız çizimlerden çok daha farklı bir çalışmaya imza atmıştı.

2013 yılında İngilizce basımlar yeni bir çizere, yeni kitap kapaklarına merhaba dedi. Serinin 15. yılı için Kazu Kibuishi tarafından yapılan skolastik yeni çizimler göz dolduruyordu ve yıllar önce sona eren seriye yeniden dönebilmek için bizleri heyecanlandırıyordu. Ancak ne yazık ki ülkemizde Yapı Kredi Yayınları kapakları değiştirmedi ve bu kapaklar bizde hiç basılmadı.

2014 yılında Bloomsbury Yayıncılık, çocuklar için yeni bir kapak resmi oluşturması için Jonny Duddle‘ı görevlendirdi; çizer tarafından yaratılan yeni kapaklar hem kapaklı hem de ciltli baskılarda kullanıldı. Bunun hemen ardından, 2015 yılında da ülkemizdeki Potterhead’ler tarafından bir kampanya başlatılmış ve yeni baskılar istenmişti. Yapı Kredi Yayınları da, o tarihlerde kitap kapakları değiştirerek Jonny Duddle’ın çizimlerine yer verdi ve ülkemizde halen bu kapaklar basılıyor.

2015 yılında Pottermore sitesi serinin ekitap satışları için özel kapaklar yayınladı. Olly Moss‘un geçmiş kapakların yanında oldukça minimalist duran çizimleriyle oluşturulan kapaklar İngilizce başta olmak üzere birçok dilde serinin ekitap okuyucularına sunuluyor. Benim en beğendiğim kapaklar da bunlar oldu, özellikle son kitabın kapağı muazzam.

Bu beş kitap kapağı serinin haricinde, elbette ki diğer dillerde olduğu gibi özel basımlara yönelik de yapılan birçok kapak tasarımı bulunuyor. Bunlardan ilk göze çarpansa, ülkemizde de basılan resimli özel baskılara ait kapaklar diyebilirim. Sanatçı Jim Kay tarafından görselleştirilen bu özel baskılardaki kapak tasarımları da sanatçının kendisine ait. 2015 yılında başlayan bu seride henüz üç kitap yayınlandı.

Son olarak bir de 2017 yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının 20. yılına özel olarak çıkan, Hogwarts Büyücülük Okulu’ndaki binalara özel renk ve armalarla, Levi Pinfold tarafından hazırlanan kapakları paylaşmak istiyorum. Yapı Kredi Yayınları, kitabın ülkemizdeki 20. yılında bu kapakları basabileceğini duyurdu. Heyecanla bekliyoruz.

Ayrıca belirtmeliyim ki, ben kitapların yalnızca ön yüzlerini paylaştım ancak hemen hemen tüm kapakların, diğer bölümlerinde de oldukça hoş detaylar mevcut. Denk gelirseniz kitapçılarda incelemenizi tavsiye ederim.

One Comment

Bir Cevap Yazın