Kategoriler
Efsane Coverlar

Nightwish – Phantom of the Opera (Efsane Coverlar #42)

Operadaki Hayalet müzikali için Charles Hart ve Richard Stilgoe tarafından yazılan sözlerin Andrew Lloyd Webber tarafından bestelenmesiyle ortaya çıkan şarkı, ilk olarak Sarah Brightman ve Steve Harley tarafından kaydedilmiş. Şarkıyı operadaki diğer parçalardan benzersiz kılan sıra dışı hard rock tarzı, kısa sürede çeşitli müzik türleriyle harmanlanmasını sağlamış.

2001 yılında basçı Sami Vanska‘nın gruptan ayrılmasıyla Marco Hietala‘ya kapılarını açan Nightwish, yalnızca bir gitarist değil, inanılmaz bir ikinci vokal kazandığını stüdyoya girince fark etmiş. Hietala, tazelenen grubun 2002 yılında çıkardığı Century Child albümünde grubun ilk ve bence en iyi solisti olan Tarja Turunen ile beraber dört parçayı seslendiriyor. Bu dört parça içerisindeki tek cover olan Phantom of the Opera yorumu, yıllar içerisinde şarkının grupla eşleşmesini sağlayacak, efsane bir düet.

Aslında grubun 2001 yılında EP olarak çıkardıkları Gary Moore coverı Over The Hills And Far Away, albüm kaydıyla Phantom of the Opera’dan çok daha kaliteli bir yorum olsa da, Hietala-Turunen ikilisinin ilk bir araya gelişi olduğu için listeme bunu seçtim. Zira ikisini bir arada görmemiz artık imkansız, ayrı ayrı bile henüz göremedik. 2005 yılında gruptan ayrılan Tarja’yı Türkiye’de dinleme fırsatımız olduysa da, Nightwish yıllardır gelmesini beklediğimiz gruplardan. Hazır bu listeye de almışken gelecekte güzel bir konser haberi görmeyi umuyorum.

Bir Cevap Yazın