Kategoriler
Sevdiğim Albümler

Kerim Çaplı – Kayıp (2019)

2017 yılında, yıllar boyunca Kadıköy barlarında hem müziklerini hem de hikayelerini dinlediğimiz iki büyük ismin, Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı‘nın hayatını Blue isimli harika belgeselle beyaz perdede izlemiştik. Belgeselin en güzel yanlarından birisi de, Kerim Çaplı’nın birçok enstrümanı kendisinin çalıp kaydettiği yayınlanmamış tek albümünden parçalar içermesiydi. Parçaları kısacık da olsa işittiğimiz filmden bugüne, bu albümün bir şekilde yayınlanmasını bekliyorduk. Ve nihayet, uzun bir bekleyişin ardından Erekli Stüdyosu’nda kaydettiği 8 parçalık demo albüme 18 Ocak’ta Arpej Yapım etiketiyle kavuştuk.

İlk yayınlandığında bir kenara ayırıp, vaktim olduğunda özenle dinlerim dediğim albümü, son iki haftadır neredeyse her gün dinliyorum diyebilirim. 5 İngilizce, 2 Türkçe ve 1 tane de enstrümantal şarkıdan oluşan albüm, funky havada inanılmaz karışık ve güçlü bir sounda sahip. Açılış parçası Hit and Run‘ın introsunda o keyfi ve kaliteyi almaya başlıyorsunuz. İkinci ve benim de en beğendiğim parça olan Inside Outside‘da funk havası yükseliyor. Albümdeki tek elektro girişli parça Mainline‘ın başında biraz sertleşen sound, son birkaç parçada yeniden yumuşuyor ve başlangıca dönüyor. Sağlam bir stüdyoda kaliteli ekipmanlarla kaydedilse, gerçekten de dünya standartlarında bir albüm olabilirmiş. Bu haliyle bile enfes!

Albümde bir de tam anlamıyla sürpriz bir bonus parça yer alıyor. İki Türkçe parçadan birisi olan Muhtacım Sana, Kerim Çaplı’nın anısına arkadaşları İskender Paydaş, Gür Akad, Akın Eldes, Zafer Şanlı ve Taner Öngür tarafından yeniden çalınmış. İskender Paydaş tarafından düzenlenen bu single’da, Ahmet Çaplı vokallerde babasına eşlik ediyor. Özellikle klavyenin dikkat çektiği müziğiyle güzel bir kayıt ve klip olmuş.

Bir Cevap Yazın