Kategoriler
Video

Takip Ettiğim Youtube Kanalları

Kısa bir süre önceye kadar Youtube üzerinde çok fazla zaman geçirmiyordum. Herkes gibi ben de müzik dinler, bir de sevdiğim sanatçıların yeni albümlerini / parçalarını takip ederdim. Çok beğendiğim ve düzenli olarak takip ettiğim yalnızca iki kanal bulunuyordu ki, onların da yalnızca belirli içeriklerini takip ediyordum. Youtube’a yönelik içerik üretmeye çalıştığımız son zamanlarda ise, oldukça fazla video izledim ve platformda araştırma yaparken birçok kanalı severek takip etmeye başladım. Birkaç gün önce, video izlemeye çok fazla zaman ayırdığımı fark ettiğimde kendimi frenleyerek bu kanalların içerisinden de bir eleme yaptım. Takip ettiğim kanallar listemi, bu son haliyle paylaşmak istiyorum.

140 Journos

Haberciliğin internet ortamına kaymasıyla dünyada birçok karışıklık ortaya çıkarken, Türkiye’de bu durum sansürler sebebiyle ortalamanın çok üzerinde bir ağırlıkla yaşanıyor. 140 Journos, bir yandan muhalif kalarak bu ağırlığı aşmaya çalışan bir kanalken, bir yandan da yeni medya akımının post-truth pazarlama yöntemlerini çok fazla kullanıyor oluşuyla dikkat çekiyor. Yani bir yandan muhalif olan, farklı konulara değinen belgesel video konseptlerini beğeniyorum ancak bir yandan da bu videoları oluşturma ve pazarlama yöntemlerini beğenmiyorum. Bu yüzden videoları izlerken röportajları ve kurguyu mantık süzgecinden geçirip, geçtiği kadarıyla kabul etmek gerekiyor düşüncesindeyim. Kanalın, Erdoğan’ın siyasete adım attığı günden itibaren şekillenen yakın türkiye tarihini inceleyen 6 bölümlük “kaderin üstünde bir kader” serisi, en sevdiğim içerik.

Barış Özcan

Barış Özcan, aslında bilimsel ya da ilginç haberler olarak çeşitli kaynaklardan okuyabileceğimiz, tahiten bilebileceğimiz olayları ya da kişileri videolarında hikayeleştirerek anlatıyor. Kendisini de “hikaye anlatıcısı” olarak tanımlıyor. Anlattıkları çoğunlukla farklı kaynaklardan derlenmiş ve hikayeleştirilmiş olsa da, o kaynakların hiçbirini okumayan kitlelere hitap ediyor ve onları bilinçlendiriyor oluşuna büyük saygı duyuyorum. Adobe’daki geçmişiyle edindiği teknik becerisi ve başarılı hikayeciliğiyle benim gözümde Youtube’a Türkçe içerik üreten en başarılı isim. Youtube’un tüm düyadan seçtiği 12 barış elçisinden birisi olması boşuna değil. Yeni video eklediğinde konusu ilgimi çekerse, bilmediğim birşeyse mutlaka izliyorum. Kanalındaki en sevdiğim seri, bir anda medyada boy göstermesiyle toplumun büyük bir kısmının ilk kez ismini duyduğu ve merak ettiği isimleri anlattığı “kim bu?” serisi.

İstanbul Film Akademi

Daha önce Kısa Kısa 11‘de Olmaz Öyle Saçma Şey programından bahsettiğim İstanbul Film Akademi, tüm içeriklerini kaçırmadan takip ettiğim tek kanal sanırım. Yalın Alpay‘la beraber Yalanın Siyaseti isimli kitabında bahsettiği safsata türleri üzerinden gerçekleştirdikleri Safsata Savar programı, kanalın en sevdiğim içeriği oldu. İlker Canikligil ile ön plana çıkan Olmaz Öyle Saçma Şey programı ise hocanın Flu TV ismini alan kendi kanalına taşındı ve aynı şekilde devam ediyor.

Post42

Bilinen Base42 ismini geçtiğimiz yıl Post42 olarak değiştiren kanal, daha çok geeklere yönelik eğlenceli içerikler üretiyor. Kanalın en sevdiğim ve düzenli olarak takip ettiğim tek içeriği “yeni bölümü gelmiş mi?” diyerek her gün kontrol ettiğim Soğuk Savaş. Kısa bir süre içerisinde ikinci sezonu başlayacak olan Zıbın ile Z Raporu da kanalın sevdiğim içeriklerinden.

Cüneyt Özdemir

Geleneksel medyada kendisine yer bulamayıp, internet üzerinden özgür habercilik yapmaya çalışan birçok isimden birisi de Cüneyt Özdemir. Ülkemizdeki olaylara karşı söylemleri kendi içerisinde ciddi bir filtreden geçtiği için dışarı çıkış şekli pek cesurca olmuyor. Dünyada yaşanan diğer olaylara karşı ise böyle bir filtreleme mekanizması çalıştırmak zorunda olmadığından dolayı çok daha özgür ve tarafsız bakarak harika bir gazetecilik sergiliyor. ABD’deki Trump ile ilgili davaları ve Venezuela olaylarını yerinden, sıcak haberlerle çok başarılı bir şekilde inceliyor ve anlatıyor.

Selin Girit

Daha önce Türkiye’de Medya: Gizlenen Gerçekler isimli belgeselini paylaştığım Selin Girit, gazetecilik işlerini Youtube üzerinden takip ettiğim bir diğer isim. Çok sık video yüklemiyor ancak yüklediği videolarda harika belgesel habercilik örnekleri ortaya koyuyor.

Anatolian Rock Revival Project

Anatolian Rock Revival Project, anadolu rock akımını yeniden canlandırmak, yeni dinleyicilerle buluşturmak adına pek bilinmeyen parçaları başarılı illüstrasyonlarla birleştirerek paylaşan güzel bir kanal. Eskiden çok fazla içerik üretirledi, şu sıralar ise hemen hemen ayda bir şarkı paylaşıyorlar.

Çeviri Konuşmalar

Çeviri Konuşmalar kanalı, titizlikle seçtiği ünlü felsefecilerin, edebiyatçıların ve bilim adamlarının eserlerini, konuşmalarını ve röportajlarını altyazılı olarak Türkçe’ye kazandırmayı amaçlıyor. Bu kanal sayesinde hiç bilmediğim, duymadığım harika röportajlar ve sunumlar izliyor ve birçok düşünceye erişiyorum.

TEDx Talks

Bu kanala dünyanın her köşesinde düzenlenen TEDx etkinliklerinden birçok konuşma yükleniyor. Her etkinlik için de yeni bir oynatma listesi oluşturuyorlar. Hepsini takip edebilmek elbette ki imkansız, bu yüzden gerçekten ilgimi çeken konulardaki videoları kaydedip daha sonra toplu olarak izliyorum.

Chillhop Music

Aslında bu kanaldan da daha önce bahsetmiştim. 7/24 canlı yayın yaptıkları için hemen hemen her zaman abonelik listemin en üstünde duruyor ve dikkatimi çekiyor. Çalışırken hafif bir şeyler dinlemek istediğimde sesini kısarak sıklıkla açıyorum.

Diğer Kanallar

Sıklıkla takip ettiğim bu on kanalın yanında listemde bulunan, ilgimi çeken videolarını izlediğim diğer kanalları da şöyle sıralayabilirim:

Spor

Junior Lefevre | Jesse Enkamp | World Karate Federation | Red Bull | Harlem Globetrotters | Tempest Freerunning | CMASdiverline | Karate World TV | GoPro | Devin Super Tramp

Eğlence, Müzik, Oyun vs.

place.boing | The Umbilical Brothers | Epic Rap Battles of History | Akustikhane | Remi Gaillard | HLTVorg

Karışık

Çay, Kahve, İnsan | MediaCat | Awe me | Ilana Yahav

Takip ettiğim kanallardan yola çıkarak, bunu da mutlaka takip etmelisin dediğiniz kanalları, izlemelisin dediğiniz videoları sonlarında mastar ekleri yoksa yorum olarak bırakabilirsiniz.

“Takip Ettiğim Youtube Kanalları” için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın