Kategoriler
Efsane Coverlar

Metallica – Tuesday’s Gone (Efsane Coverlar #23)

Uzun bir aradan sonra, değişik sanatçılardan ve parçalardan oluşmasına özen gösterdiğim efsane coverlar listeme kaldığım yerden devam ediyorum. Müziğini ayrı, sözlerini ayrı sevdiğim bu harika parçanın orjinali, Lynyrd Skynyrd’ın çıkış albümü Pronounced ‘Lĕh-‘nérd ‘Skin-‘nérd içerisinde yer alıyor.

Şüphesiz ki, Lynyrd Skynyrd’ın hiçbir parçası orjinalinden daha güzel yorumlanamaz; gitarlarının o eşsiz tınısının ve Ronnie Van Zant’in yumuşak sesinin verdiği huzuru kimse veremez. Yine de, bir parçanın her coverı dinleyende bambaşka hisler yaratabilir diyerek, Metallica‘nın cover albümü Garage Inc içerisinde yer alan bu sevdiğim yorumunu listeye almak istedim. Hem bu vesileyle daha önce de listeme içerisinden bir parça seçtiğim (Metallica – Turn The Page (Efsane Coverlar #7)) Garage Inc albümüne de ufak bir parantez açalım.

1998 yılında çıkan albümde Metallica, içerisinde Motörhead, Black Sabbath, Queen, Bob Seger gibi çok önemli isimlerin yer aldığı 19 sanatçıdan 27 parçayı seslendiriyor. Bu coverların bir kısmı (Disc 1) albüm içi yapılmış, bir kısmı (Disk 2) ise grubun önceden yaptığı coverlardan oluşuyor. Benim gibi cover dinlemeyi sevenler için tekrar tekrar dinlenebilecek güzellikte bir albüm.

Bir Cevap Yazın