Kategoriler
Kısa Kısa

Kısa Kısa – 2

Nobel ödüllerinin açıklanmaya başladığı bir haftadan merhabalar, edebiyat ödülünün sahibini bulmasını merakla bekliyorum. 13 Ekim’de açıklanacak olan Nobel Edebiyat Ödülünün bu yılki en büyük favorisi yine Haruki Murakami olarak görünüyor. Suriyeli şair Adonis ve Amerikalı yazar Philip Roth da bu yılki diğer önemli adaylar olarak tahminlerde yer alıyor. Philip Roth‘un eserlerini pek okumadığım ve tahmin konusunda çoğu zaman ters köşeye yattığım için bu seneki ödüller konusunda bir tahminde bulunmaktan kaçınacağım. Nobel ödülleri hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kazananları görmek isterseniz nobelprize.org‘u ziyaret edebilirsiniz.

Roadies, bu yılın başlarında haberini aldığım ve heyecanla beklediğim bir diziydi, o zamanlar bu heyecanımı Showtime’dan Yeni Dizi: Roadies başlıklı yazımda paylaşmıştım. 13 Haziran’da pilot bölümü ile Showtime’da başlayan dizi, 10 bölümlük harika bir sezonun ardından 28 Ağustos’ta sezon finali yapmıştı.

Kelly Ann, Donna Mancini, Wesley, Phil gibi karakterlerine aşık olduğum dizinin yeni sezonu için bir yıl nasıl bekleyeceğimi düşünürken, Showtime’dan beklenmedik bir iptal kararı geldi ve dizi ikinci sezon onayını alamadı.

Bir sezonda sona eren diziler listesine katılsa da, Roadies’in izleyicileri için bambaşka bir dizi olduğunu, herkes için ayrı bir anlam taşıyan dizilerden olduğunu söylemeliyim. Mesele bana, The All Night Bus Ride bölümüyle Lynyrd Skynyrd’ı tekrar tekrar sevdiren dizi oldu.  The City Whose Name Must Not Be Spoken bölümüyle The Who’yu, The Load Out bölümüyle Eddie Vedder’ı ilk defa tanıyormuşum gibi sevdim. Bu yüzden, önce sizlere, sonra da barda tanıştığım her insana bu bir sezonluk diziyi önereceğim. Roadies, gelecekte Freaks and Geeks’in ardından bir sezonda gönüllere taht kuran ikinci dizi olarak hatırlanacak.

Yaptığım spor sebebiyle uzakdoğuya, özellikle de Japonya’ya dair her şeye büyük bir merak duyuyorum. Kitap okumayı sevdiğim için de bu merakımın büyük bir çoğunluğunu japon edebiyatı okuyarak geçiriyorum. Geçtiğimiz günlerde de Japon edebiyatının Edgar Allan Poe’su olarak tanınan Lafcadio Hearn‘ın Kvaidan ismiyle bir araya getirdiği tuhaf şeylere dair öyküleri okudum.

Japonya’da anlatılan fantastik öyküleri yeniden yorumlayan ve yazan Lafcadio Hearn, ruhlar aleminden inanılmaz şeyler anlatıyor. Bunu yaparken de, uzakdoğu felsefesine ve kültürüne dair birçok şeyi okuyucuya hiç farkına varmadan öğretiyor. Benim gibi uzakdoğu merakınız varsa, Japon kültüründeki evlerin, yaşantının küçük detaylarla aktarıldığı bu fantastik öyküler kitabını mutlaka okuyun.

Ufuk askerde kaçırdığı filmlere o denli üzülmüş ki, döndüğünün ikinci gününde film gecesi yaptık. İzlediğimiz ilk film, benim IMDB’de hakkında yapılan yorumlar sebebiyle izlemeyi pek düşünmediğim, Suicide Squad oldu. Jared Leto’nun gelmiş geçmiş en kötü Joker oyunculuğunu sergilediği filmde, Margot Robbie‘nin harika Harley Quinn performansı haricinde görülmeye değer pek bir şey yok.

Will Smith‘in canlandırdığı Deadshot karakteri de dahil, filmde hemen hemen hiçbir şey tam olmamış. Film tam olarak “kötü kahramanları bir filmde toplayalım, aksiyon yapalım, birkaç espri de koyarız Avengers gibi olur, para kazanırız” mantığıyla yapılmış. Bu yüzde filmi izleyeceklere tavsiyem, Harley Quinn hariç bir beklenti içerisinde izlemeyin, üzülürsünüz. Karakterlerin hatırı için IMDB puanım 6/10 oldu.

Klan Savaşları, 10 sene önce kurulan ve kurulduğu yılda oynamaya başladığım, tarayıcı tabanlı bir strateji oyunuydu. 2009 yılına kadar aralıksız oynadığım oyun, 2009 yılında Klanlar ismiyle sıfırdan başlamıştı. O dönemden sonra aralıklarla oynadığım oyuna, yeni dünyanın açılmasını fırsat bilerek bir kez daha başladım. Oyunu denemek için 37. Dünyada bana katılmak isterseniz, buraya tıklayarak kayıt olabilir ve bana yakın bir konumda oyuna başlayabilirsiniz. Oyunda Helenistik kullanıcı adıyla oynuyorum.

Metallica, 2008’de yayınladığı 9. stüdyo albümü Death Magnetic‘in ardından derin bir albüm sessizliğine gömülmüştü. Geçtiğimiz ay çıkardığı single parçası Hardwired ile bu sessizliği bozan grubun 10. stüdyo albümü 18 Kasım’da yayınlanacak.

12 yeni parçanın yer alacağı albümden şu ana kadar 2 single yayınlandı, Hardwired ve Moth Into Flame. Her ne kadar parçalarda grubun parlak zamanlarına ait riffler sezinlesem de, iki parçayı da oldukça beğendim. Albümün konsepti, şarkı sözleri, riffleri ve kapağı üzerine detaylı kritiğini en yakın zamanda yapacağım.

Bir Cevap Yazın