Kategoriler
Film

Molly’s Game – Molly’nin Oyunu (2017)

A Few Good Man, The Social Network, Moneyball ve son olarak da Steve Jobs filmi ile tanıdığımız başarılı senarist Aaron Sorkin, Molly Bloom’un otobiyografik kitabından uyarladığı Molly’s Game’de ilk yönetmenlik performansını ortaya koyuyor.

Değerlendirme: 7 / 10.

Ülkemizde epey popüler olan başsavcı Preet Bharara tarafından 2013 yılında yapılan bir kara para aklama ve yasa dışı kumar operasyonuna yolculuk yapıyoruz. Bu operasyonda tutuklanan isimlerden Molly Bloom’un hikayesi ilk olarak Amerika’da gündemi oldukça meşgul etmişti. 2014 yılında çıkardığı Molly’s Game: The True Story of the 26-Year-Old Woman Behind the Most Exclusive, High-Stakes Underground Poker Game in the World isimli anı kitabı da hikayenin tüm dünyaca bilinmesini sağladı. Filmin senaryosu ve adı da bu kitaptan uyarlanmış.

İlk yönetmenlik deneyimi için göz önünde olan bu gerçek hayat hikayesini seçen Aaron Sorkin, ortaya yine kendi üslubuna has diyaloglarla dolu bir senaryo çıkarmış. Filmin başrol oyuncuları Jessica Chastain ve Idris Elba da en iyi uyarlama senaryo dalında Sorkin’e üçüncü adaylığını kazandıran zor diyalogların üstesinden başarıyla gelmiş. Yine de asıl övgüyü filmin kurgusunun ve akıcılığının hak ettiğini düşünüyorum. Molly Bloom’un tutuklanmasıyla başlayan filmde olaylar sürekli olarak flashbacklerle anlatılırken, 140 dakikalık kurgu izleyiciyi hikayeden uzaklaştırmayacak kadar başarılıydı. 

Film, psikolog babası tarafından başarıya odaklı bir karakterle yetiştirilen Molly Bloom’un olimpiyat kotasını zorlayan başarılı bir kayakçıyken, 2002 Kış Olimpiyatları’nın eleme müsabakalarında ciddi bir sakatlık geçirmesiyle başlıyor. Kayak hayalleri sona eren Molly, hukuk eğitimini de bir kenara bırakarak Los Angeles’a taşınıyor ve yeni bir hayata başlıyor. 

Yeni hayatında para kazanmak için bir yeraltı poker organizatörünün yanında işe giren Molly, kısa sürede tüm erkek oyuncuları etkilerken, oyunun ritüellerini ve dilini de emiyor, izliyor ve öğreniyor. Çalışırken bir yandan da Google’da para kazanmak için poker terminolojisini ve müziğini araştırıyor. Sinema yıldızlarının, sanatçıların, iş adamlarının geldiği bu oyunlardaki kazanç fırsatını görerek, bir süre sonra ezberleri yıkacak kalitedeki kendi oyunlarını düzenlemeye karar veriyor ve bu oyunlarla kısa sürede yeraltı poker dünyasının kraliçesi oluyor.

Başlangıçta her şey iyi gitse de, Molly’nin daha fazla para kazanma hırsı, ABD kanunlarını çiğneyerek oyunlardan komisyon almaya başlamasına yol açıyor. Bu durum da kısa süre içerisinde FBI’ın radarına takılmasıyla ve yakalanmasıyla sona eriyor.

Bu süreçte çıkardığı kitapla Leonardo DiCaprio, Ben Affleck ve Tobey Maguire gibi yer altında kumar oynayan birçok ünlünün ismini veren Molly’nin hikayesi, Aaron Sorkin’in diyaloglarla dolu senaryosuyla akıcı bir film haline dönüşmüş. Senaryoda bazı kopukluklar ve aksaklıklar olsa da, akıcı sahneler izleyiciyi film esnasında bunların üzerinde durmaktan alıkoyuyor. Aaron Sorkin’in kendine has dopdolu üslubuyla, ilk yönetmenlik denemesi için başarılı denilebilecek bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir