Kategoriler
Kitap

Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek – İlber Ortaylı

Değerlendirme: 1 / 5.

Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek, ülkemizin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı‘nın, Osmanlı Devleti ekseninde yaptığı konuşmaları kitaplaştırma projesinin ilk kitabıdır. Bu kitabın isim verdiği Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek Serisi isimli bu projede, üç kitap daha mevcut. İlber Hoca bu seriyi, Osmanlı Devleti’nin 700. yıl kutlamalarının etkisiyle toplumun büyük bir bölümünde uyanan tarih merakını karşılamak için oluşturduğu söylüyor.

Serinin bu ilk kitabı ilgi duyan ancak bilgisi olmayanlar için “Osmanlı İmparatorluğu nedir?” gibi temel bir sorunun etrafında geçiyor. İlber Hoca, bu soruyu ilgi çekici konularda kısa bilgiler vererek yanıtlamaya çalışmış. İparatorluğun yaşam şeklini, ünlü simalarını ve kurumlarını kısa bölümlerde işliyor; kitap, padişahlar, paşalar, kadılar, fetihler, enderun ve Mimar Sinan gibi birçok konuda bölümler içeriyor. Kısacası, tam bir popüler tarih kitabı olduğunu söyleyebiliriz.

Kitapta yer alan konuşmalar, Engin Atatimur’un kızı Neslihan Atatimur tarafından deşifre edilerek yazıya aktarılmış. Söyleşilerden bir derleme olduğu için, İlber Hoca’dan bir sohbet havası içeriyor. Buna karşın, söyleşilerden dökülen metin hiçbir editör kontrolünden geçirilmemiş kadar yazımdan uzak. Dil ve yazım kuralları eksik, söyleşilerin belirli bir kurgusu bulunmuyor. Timaş Yayınları bu anlamda çok kötü bir iş çıkarmış. Bu yüzden İlber Hoca’dan dinlemesinin daha keyifli olacağını düşündüğüm içerik, okurken oldukça zorluyor. Ayıca kitaptaki bazı bölümler, serinin diğer kitaplarında maalesef ki tekrar ediyor.

İlk baskısı 2006 yılında yapılan bu kitap ve serinin diğer kitapları, popüler kültür alanında ülkemizde en çok satılan kitaplardan oldu. İtiraf etmeliyim ki, benim de kitaba ilgi duymamı sağlayan bu popülerlikti. Yine de içeriğinin bu kadar yüzeysel ve metninin bu kadar kötü olmasını beklemiyordum. İlber Ortaylı’yı seven birisi olarak bu serinin diğer kitapları benim için hayal kırıklığı oldu. Yazımdan uzak böyle bir kitapla vakit kaybetmektense, İlber Hoca’nın konuşmalarını izleyerek/dinlemek çok daha faydalı olur düşüncesindeyim.

KAYNAKÇA
  1. Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek – Timaş Yayınları
Murat Yıkılmaz » Okuduklarım » Kitap » Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek – İlber Ortaylı

Bir Cevap Yazın