Kategoriler
Kitap

Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek – İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, ülkemizde büyük bir kesim tarafından sevildiği gibi, oldukça büyük bir kesim tarafından da sevilmeyen ve karşısında durulan bir tarihçidir. Buna rağmen yaptığı tüm çalışmalar herkes tarafından saygıyla karşılanmakta ve tarihe ilgi duyan hemen hemen herkes kendisini dinlemekten büyük bir haz almaktadır.

Kendisinin birçok farklı konuşmasını dinlemiş birisi olarak, bu önemli tarihçinin yazdığı kitapları okumayı da çok istiyordum. Nihayetinde, son zamanlarda yaptığım tarih okumaları arasında kendisinin çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalardan derlenmiş dört kitabından oluşan Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek serisini okumaya fırsat bulabildim.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek – İlber Ortaylı

2006-2008 yılları arasında Timaş Yayınları‘nın Osmanlı Tarih Dizisi içerisinde yayınlanan seri sırasıyla, Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek (2006), Son İmparatorluk Osmanlı (2006), Üç Kıtada Osmanlılar (2007) ve Tarihimiz ve Biz (2008) isimli dört kitaptan oluşuyor ve her kitabın çok sayıda baskısı bulunuyor.

Tarihe birazcık da olsa ilgi duyan birisi olarak, kitapları tarih meraklıları için oldukça yetersiz buldum. Yine de, tarih bilgisi olmayanlar ve öğrenmek isteyenler için Osmanlı tarihine yönelik harika bilgilerin yer aldığını düşündüğüm için burada paylaşmak istedim. Osmanlı’ya dair ciltlerce ansiklopedi okumak yerine, bu dört kitabı okumak Osmanlı’nın siyasi, dini, askeri, ekonomik ve gündelik yaşam alanlarına dair birçok bilgiyi öğrenmeyi sağlar.

Ayrıca belirtmeliyim ki konuşma metinlerinden derlenen bu tarz kitaplarda, editörlerin büyük bir görevi olduğunu düşünüyorum. Metni olduğu gibi değil, dil ve yazım kuralları çerçevesinde belirli bir kurgu ile yazıya dökmeleri okuyucunun içeriği rahat anlayabilmesi için oldukça önemlidir. Gerçekten de editörünün olup olmadığının belli olmadığı seride, bu tam anlamıyla pas geçilmiş ve tüm kitaplar ciddi anlamda anlatım bozuklukları içeriyor.

Bazı yerler aynı metinlerden alındığı kişin kendini tekrar etse de, yukarıda da belirttiğim gibi, seri Osmanlı’ya yönelik bilgisi olmayan ve öğrenmek isteyenler için kaynak niteliğinde harika dört kitaptan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir