Sinéad O’Connor – Nothing Compares 2 U (Efsane Coverlar #43)

The Family, Prince tarafından kurulan ve plak şirketi Paisley Park Records‘a ilk imzayı atan, 1984-1985 yıllarında aktif olan hoş bir grup. Prince tarafından sözleri yazılan ve bestelenen Nothing Compares 2 U, ilk olarak grubun 1985 çıkışlı debut albümü The Family içerisinde yer almış. Single olarak yayınlanmaması ve grubun tanıtımının pek fazla yapılmaması sebebiyle geri planda kalmış.

1980’li yılların sonunda çıkardığı The Lion and the Cobra albümüyle tanınmaya başlayan Sinéad O’Connor‘ın ikinci stüdyo albümü öncesinde yaptığı bu cover, albümün ilk single parçası olarak 1990 yılının Ocak ayında yayınlamış. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede listelere giren parça, bugün dönüp bakıldığında doksanlı yılların en önemli parçalarından birisi olarak kabul ediliyor.

Parçanın içerisinde yer aldığı I Do Not Want What I Haven’t Got isimli ikinci Sinéad O’Connor albümü 20 Mart 1990 tarihinde yayınlanmış ve Grammy’de en iyi alternatif müzik albümü ödülüne layık görülmüş. Single olarak Nothing Compares 2 U ise MTV Video Müzik Ödülleri’nde kazandığı birçok ödüle karşın, Grammy’de aday gösterildiği yılın kaydı, en iyi kadın pop vokal performansı ve en iyi müzik videosu dallarında ödül alamamış.

Parçanın bir diğer bilinen coverı, 1993 yılında Rosie Gaines‘in vokali eşliğinde yaratıcısı Prince tarafından yılında yapılmış. Derleme albümü The Hits / The B-Sides içerisinde yer alan bu cover da oldukça güzeldir. Bu yorum ise tam bir efsane.

Bir Cevap Yazın