Kategoriler
WordPress

Windows Live Writer Özel Alan Eklentisi

Daha önce Windows Live Writer’ın tanıtımını yapmış ve kullanmaya başladığımı yazmıştım. O zamandan beri birçok bloğa içerik girmek için kullandım Live Writer’ı, ancak bloğum için bir türlü kullanamıyordum. Bunun sebebi de bloğumda kullandığım özel alanlardı. Live Writer’ın tek eksiği de buydu bana göre.

Live Writer’ı kullanmaya başlayalı hemen hemen 9-10 ay oldu ve kullanmaya başladığım ilk zamanlarda birçok kez aramama rağmen bu sorunu çözmek için bir yol bulamamıştım. Az önce ise şans eseri buldum. Aslında Ocak ayında paylaşılmış bir eklenti olduğunu anladığımda ise, “keşke aramayı bırakmasaydım” dedim ve içerisinde başka özellikler de barındıran bu mükemmel eklentiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Brandon Turner tarafından yazılan eklenti içerisinde üç özellik bulunduruyor. Bunlardan birincisi olan Yorum Yönetimi, bloğumuza bırakılan yorumları Windows Live Writer üzerinden yönetmemizi sağlıyor.

Yorum Yönetimi ile yorumlarımızı onaylayabiliyor, silebiliyor ya da spam kutusuna gönderebiliyoruz. Resimden de anlaşılacağı gibi ne yazık ki yorumlarımızı düzenleyemiyoruz.

İkinci özellik olan Blog Başlığı ve Tagline Düzenleme’de ise adından da anlaşılacağı gibi bloğumuzun başlığını ve açıklamasını düzenleyebiliyor, Twitter hesabımıza bağlanarak durum güncellemelerimizi tagline olarak gösterebiliyoruz.

Ve geldik yazımın asıl konusu olan özelliğimize; Özel Alanlar Özelliği. Özel Alanlar, yazının başında da belirtiğim gibi Windows Live Writer’ın WordPress bloglar için tek eksiğiydi. Bu eklenti ile bizler için bu da tamamen ortadan kalkıyor.

Nasıl Özel Alan Eklerim?

Eklentiyi ilk kurduğunuzda kafanızda böyle bir sorun oluşabilir. Çünkü diğer iki özelliğimizi yazımızı yazarken/düzenlerken kullanabiliyoruz. Ancak özel alanlar özelliğimizi sadece yazımızı yayımlarken kullanabiliyoruz. Yazımızı yayınla dedikten sonra bize bununla ilgili bir seçenek geliyor. Bu seçeneğe evet dedikten sonra karşımıza gelen tabloya özel alanımızı giriyor ve ardından yazımızı bloğumuza gönderiyoruz.

Eklenti Kurulumu

Öncelikle buradan Windows Live Writer WordPress Eklentisi’ni indiriyoruz. Ardından indirdiğimiz eklentiyi (.dll dosyası)

C:Program FilesWindows LiveWriterPlugins

dizinine atıyoruz. Hepsi bu kadar. İyi bloglamalar.

Bir Cevap Yazın