Kategoriler
Film

2019’da Merakla Beklediğim Filmler

Yılın ilk ayının sonlarına gelirken, bu yıl vizyona girmesi daha önceden kesinleşmiş olan birçok filmin yayın tarihleri belli olmaya başladı. Bununla beraber bu yıla yetiştirilemeyeceği belli olan filmler de vizyon tarihlerini 2020 yılına erteledi. Kenneth Branagh yönetmenliğinde çekilen ikinci Hercule Poirot filmi Death on the Nile, takip ettiklerim arasında aklıma gelen ilk erteleme.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da listemde olan, merakla beklediğim filmleri paylaşmak istedim. Geçtiğimiz yıldan bu yıla sarkan, ertelenen bazı filmler olduğu için onları mecburen tekrar edeceğim. Listemde ilk film hariç, öznel bir sıralama yok. Fragmanı olanları öncelikli olarak listeledim.

Avengers: Endgame

Infinity War filmiyle beraber Marvel kendini o kadar aştı ve bir sonraki film için çıtayı o kadar yükseğe koydu ki, Endgame‘i birçok kişi gibi ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Marvel sinematik evreninin uzun yıllar boyunca inanılmaz bir planlamayla ve emekle yürütüldüğünden yola çıkarak, son filmin izleyiciyi hayal kırıklığına uğratmayacağını, bir önceki filmin koyduğu yüksek çıtayı rahatlıkla aşacağını düşünüyorum. Yönetmenleri Anthony Russo ve Joe Russo‘nun tahmin edilemez olarak anlattığı film 26 Nisan 2019’da vizyona girecek.

Captain Marvel

Endgame’den önce o gelecek. Marvel evreninin en saygı duyulan, en güçlü karakterlerinden olan Captain Marvel‘ın filmi, 8 Mart 2019 tarihinde vizyona girecek. Marvel’ın bu film üzerinden Endgame’e yönelik ciddi bir beklenti yaratıp, asıl filmde büyük bir ters köşe yapabileceği düşüncesindeyim.

Shazam!

Aslında bu yıl vizyonda iki Captain Marvel izleyeceğiz. Marvel’a ait olanı kendi ismiyle karşımıza çıkarken, DC‘nin güçlü karakteri telif hakları sebebiyle kendisine sonradan verilen Shazam! adıyla karşımıza olacak. 5 Nisan 2019 tarihinde gösterime girecek olan filmde Shazam!’a Zachary Levi hayat verecek.

Dark Phoenix

2018 yılı içerisinde iki kez ertelenen yeni X-Men filmi Dark Phoenix için vizyon tarihi son olarak 7 Haziran 2019 olarak nihayet açıklanmıştı. Filmin yönetmeni Simon Kinberg açıklamasında, ertelemenin görsel efektler sebebiyle olduğunu ve bu ertelemeyle çok daha büyük bir film ortaya çıkaracaklarını söylemişti. Filmde, Jessica Chastain‘i de Smith adında bir şekil değiştiren yeni bir karakteri canladıracak.

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

Bir köpekle başladık, nerelere kadar geldik. Bu konuda genel olarak eleştirmenler, izleyiciler ne düşünüyor hiç araştırmadım ama, kendi adıma ben John Wick dünyasının barındırdığı gizemi ve üstü kapalı mistisizmi sevdim. İki filminde de aksiyon sahnelerinin saçmalığının içerisinde kaybolmayacak kadar başarıyla yaratılmış kendine özgü bir hava vardı. Bu yüzden üçüncü filmi merakla bekliyorum.

Rocketman

7 Haziran 2019’da ülkemizde gösterime girecek olan Rocketman, ünlü İngiliz müzisyen Sir Elton John‘un hayatını konu alacak. Sanatçının çığır açan yıllarının sansürsüz olarak anlatılacağı söylenen filmde, Elton John’a Kingsman filmleriyle ünlenen Taron Egerton hayat verecek.

Spider-Man: Far From Home

5 Temmuz 2019’da vizyona girecek olan Tom Holland‘lı ikinci Örümcek Adam filmi Far From Home, Endgame sonrası değişecek olan yeni Marvel sinematik evreninin ilk görünümü olması sebebiyle dikkat çekiyor ve Marvel takipçilerini meraklandırıyor.

Glass

James McAvoy’un 23 alter kişilikli (evet, yazıyla yirmi üç) bir karakteri canlandıracağı yeni M. Night Shyamalan filminde, Bruce Willis ve Samuel L. Jackson babalar (ya da artık dedeler) da yer alıyor. 18 Ocak 2018’de gösterime giren filmi oldukça merak ediyorum.

How to Train Your Dragon: The Hidden World

İlk iki filmini oldukça beğendiğim Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisinin üçüncü filmi Gizli Dünya, 25 Ocak 2019’da vizyona girecek. Fragmandna, filmin Hiccup karakterinin epey büyüdüğü bir dönemde geçtiğini alıyoruz.

Toy Story 4

Animasyon dediğimizde akla gelen ilk serinin yeni filmi Oyuncak Hikayesi 4, 21 Haziran 2019’da vizyonda olacak. Film, daha önce Pixar’da Cars 2, Brave ve Inside Out filmlerinin animasyon departmanında bulunan Josh Cooley‘in ilk uzun metrajlı animasyon filmi olması sebebiyle biraz tereddütlü bekleniyor.

Dumbo

Yılın en dikkat çekici fantastik filmi ünlü yönetmen Tim Burton‘dan geliyor. Eva Green‘in başrolde yer alacağı Dumbo, yönetmenin diğer filmlerinde olduğu gibi soyutlanmış ve dışlanmış bir karaktere yer veriyor; bir sirk filinin fare ile olan dostluğunu konu alacak.

Joker

Vizyon tarihi 4 Kasım 2019 olarak açıklanan Joker, yılın en merakla beklenen erkek oyuncu performanslarından biri diyebilirim. Her filmiyle hafızalarda yer edinen Joaquin Phoenix, Heath Ledger ile neredeyse iç içe geçirdiğimiz Joker karakterinde hayat verirken izleyeceğiz. Robert De Niro‘nun da filmde Murray Franklin rolünde oynayacağı belirtiliyor.

The Irishman

2018’den sarkan, yönetmen koltuğuna Martin Scorsese‘in oturduğu filmde oyuncular Robert De Niro, Jesse Plemons ve Al Pacino. Vizyon tarihi henüz duyurulmayan filmde, şimdilik isimlerden başka ne söylenebilir bilmiyorum. Yılın yıldız oyuncular kadrosuna sahip iki filminden birisi olarak dikkat çekiyor.

Once Upon a Time in Hollywood

26 Temmuz 2019 tarihinde gösterime girecek yeni Quentin Tarantino filmi Once Upon a Time in Hollywood, kadrosuyla dikkat çeken bir diğer film. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino ve Emile Hirsch filmin kadrosundan gözüme çarpan ilk isimler.

A Rainy Day in New York

2019 gerçekten de büyük yönetmenlerin ve büyük filmlerin yılı olacak gibi görünüyor. Tarantino ve Scorsese’nin yanında Woody Allen ben de varım diyor. Geçtiğimiz yıl gösterime girmesi beklenen A Rainy Day in New York, bu yıla sarkan ve henüz vizyon tarihi açıklanmayan filmlerden.

Star Wars: Episode IX

2019 yılını da Star Wars filmi izlemeden geçirmeyeceğiz. Yönetmen koltuğunda J. J. Abrams‘ın oturduğu yeni filmin, Star Wars evrenine dair birçok şeyi değiştireceği söyleniyor. Yeni nesle hitap etmeye çalışan işleriyle başarısız olduğunu düşündüğüm George Lucas umuyorum ki orjinal seriyi sevenleri daha fazla üzecek işler yapılmasını engeller.

Belki İzlerim Dediklerim

Tüm bu filmlerin yanında takip etmesem de sıkça gördüğüm, ilgimi çekerse izlerim dediğim diğer filmler şunlar:

“2019’da Merakla Beklediğim Filmler” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın