Kategoriler
Dizi

Band of Brothers – Kardeşler Takımı (2001)

Değerlendirme: 10 / 10.

İzlediğim dizilerin tamamı bir bir sona ererken, yeni bir diziye başlamanın uygun olabileceğini düşünerek dizi arayışına giriştim. Uzun zamandır tavsiye aldığım dizilere şöyle bir göz attım, birkaç tanesinin pilot bölümlerini izledim ancak hiçbirine başlayamadım. Sonunda ne izlesem diye düşünmeye devam ederken, birden kendimi yüz bininci kez Band of Brothers izlerken buldum.

II. Dünya Savaşı’nın Steven Spielberg‘ün kariyeri için çıkarıldığını konu alan klasik bir espri vardır, bilirsiniz. İşte Band of Brothers o esprilerin en sağlam destekçisidir diyebiliriz. Başka bir deyişle, bence Steven Spielberg’ün kariyerinin ulaştığı en son noktadır. 125 milyon dolarlık bütçesiyle -bildiğim kadarıyla- 2010 yılına kadar en yüksek bütçeli dizi olma özelliğini bile taşıyordu. 2010 yılında ise bu rekoru yine bir Steven Spielberg yapımı olan, 200 milyon dolar bütçeli The Pacific dizisine teslim etti. Yani, izlemek için bütçesi bile yeterli bir sebep.

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıklarını konu alan 10 bölümlük dizinin her bölümü en az bir Saving Private Ryan kalitesinde geçiyor ve birçok kişinin ilk gördüğünde aklına gelenin aksine, Band of Brothers bir “Amerikan-varî kahramanlık hikayeleri” dizisi değil. Dizi elbette ki Amerikan askerlerinin kahramanlık hikayesini konu alıyor ancak, bunu hiçbir bölümünde Amarikan-varî olarak gerçekleştirmiyor. Hatta Normandiya Çıkarması’nın başlangıcını konu alan ikinci bölüm başta olmak üzere, birçok bölümde savaş sırasında Amerikan askerlerinin yaptığı yanlışlara da büyük ölçüde değiniyor.

Herkesin izlediği dizlerde bir favori karakteri vardır. Band of Brothers’taki favori karakterim, diziyi izlettiğim her arkadaşıma “adam sigaradan gitti” esprisini yaptırabildiği için Ronald Speirs. Bu çizime Devianart üzerinde dolaşırken rastlamış ve oldukça gülmüştüm. Ronald Speirs’ın sahnesi geldiğinde, bu çizimi anımsayın.

Bir Cevap Yazın