Emmaus – Alessandro Baricco

Alessandro Baricco‘nun 2009 yılında yayınlanan, 1980′li yıllarda İtalya’da, aldıkları Katolik eğitim nedeniyle katı kurallar ile büyüyen dört yakın arkadaşın değişimini konu alan Emmaus isimli kitabı, ülkemizde 2011 yılının Temmuz ayında Can Yayınları’ndan çıkmıştı. Baricco, ülkemizde pek fazla bilinen bir yazar olmadığı için, kitabın henüz ikinci baskısının yapılmamış olduğunu gördüğümde oldukça üzüldüm ve çok beğendiğim kitabı burada paylaşmak istedim.

Kitap, dört arkadaşın, cinsellik başta olmak üzere kendi yaşamlarının dışarısında olan bazı konulara olan özlemleriyle başlıyor ve bu özlemlerin Andre ile tanışmalarının ardından önlenemez bir arzuya dönüşmesini konu alıyor. Dört arkadaşın da başını döndüren Andre, kısa zamanda onları kendi dünyalarından kopararak birbirlerini bile tanıyamadıkları bir yaşama sürüklüyor.

Muhafazakarlık ile modern yaşamın arasına sıkışan birçok insana farklı bir gözle bakabilmek adına harika bir kitap olduğunu düşündüğüm Emmaus, ara sıra da olsa başka hayatlara özlem duyan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser.

Kitabın Künyesi

Emmaus – Alessandro BariccoOrjinal Adı: Emmaus
Yazar: Alessandro Baricco
Türkçe Çeviri: Şemsa Gezgin
Yayına Hazırlayan: Şemsa Gezgin
Kapak Tasarımı: Ayşe Çelem Design
ISBN: 978-975-07-1348-4
Sayfa Sayısı: 128
Yayınevi: Can Yayınları

“Emmaus, zaman, mekân ve cinsiyet gözetmeksizin, insanın mutluluk arayışına dair meselesi olan herkesi cezbedecek bir metin. Karşılarına çıkan sonsuzlukta yollarını bulmaya çalışan gençlere dair bir cesaret öyküsü…”

Kitaptan Alıntılar

Gerçek anlamını bize öğretmedikleri sözcüklerle doluyuz.

Andre kimsenin değildir – ama yine de biliriz ki, o herkesindir.

Her şeye karşın, yaşamı onurlu bir biçimde ve dopdolu sonuçlandırmayı soylu bir zorunluluk sayan bir direniş için eğitilmiştim…

Bir Cevap Yazın