Kategoriler
Film

Crazy Heart – Çılgın Kalp (2009)

Değerlendirme: 7 / 10.

82. Akademi Ödülleri’nde 3 dalda Oscar adayı olan ve En iyi Erkek Oyuncu ile En İyi Orjinal Şarkı ödüllerini kazanan Crazy Heart, başrolünde Jeff Bridges‘ın harika oyunculuğuyla ve müzikleriyle, benim için müzik tutkunu olanların kaçırmaması gereken müzikal filmler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Country müzik temalı bu harika filmde, Bad Blake karakterini canlandıran Jeff Bridges’a, The Dark Knight (2008) performansıyla hatırlayacağınız Maggie Gyllenhaal ve benim ilk olarak harika Phone Booth (2002) filmiyle sevdiğim Colin Farrell eşlik ediyor.

Bad Blake, şöhretle geçen yılların ardından geçirdiği başarısız evliliklerle ve alkol sorunuyla ortada kalmış, yaşlı bir country müzisyenidir. Müzik dünyasında gençler arasında bilinilirliği yoktur ve yaşamını devam ettirebilmek için eyalet eyalet dolaşarak farklı gruplarla barlarda çalıp söylemektedir. Bu sırada, country müziği kendisinin öğrettiği Tommy Sweet ise bir yıldız olmuş ve çıktığı turnelerde ciddi paralar kazanmaktadır.

Bad Blake, iki günlüğüne bir barda çalmak için gittiği bir konseri sırasında, kendisiyle röportaj yapmak isteyen gazeteci Jean Craddock (Maggie Gyllenhaal) ile tanışır. Jean, 5 yaşında bir çocuk annesi yalnız bir kadındır ve röportajlarını Bad Blake’in cazibesine kapılmadan tamamlayamaz. Bad Blake ise, onda daha önce başka kadınlarda görmediği bir ışık görmektedir ve bu tanışıklık sonrasında hayatını değiştirecektir…

Film boyunca Bad Blake’in çaldığı ve söylediği tüm parçaları Jeff Bridges bizzat kendisi çalıp söylemiş. Filmin, usta oyuncunun çaldığı ve söylediği tüm parçalardan ve filmde yer alan diğer parçalardan oluşan, harika bir sountrack albümü bulunuyor. Filmin izler ve beğenirseniz, bittiği andan itibaren soundtracklerini araştırmaya başlayacağınıza eminim ama ben yine de, filmin açılış parçasından size bir doz vereyim.

Bir Cevap Yazın