Kategoriler
Efsane Coverlar

Jeff Buckley – Hallelujah (Efsane Coverlar #34)

Parçanın orjinali Leonard Cohen‘in 1984 yılında çıkardığı Various Positions isimli fok rock albümde yer alıyor. Çıktığı dönemde pek ilgi görmeyen şarkının asıl ünlenme hikayesi John Cale‘in 1991 yılında yaptığı coverla başlıyor. Cohen için yapılan I’m Your Fan isimli tribute albümde parçayı yorumlayan John Cale, bazı dini sözleri değiştirerek parçaya oldukça farklı bir yorum kazandırıyor.

1994 yılında Jeff Buckley ilk ve tek stüdyo albümü Grace için kayıt yaparken, John Cale’in yorumundan ilham alarak parçanın bu ünlü yorumunu kaydediyor ve bu yorumla beraber parça, tam bir modern ilahiye dönüşüyor.  2001 yılında vizyona giren animasyon filmi Shrek de parçanın patlama noktası oluyor. Film içerisinde John Cale yorumu çalıyor olsa da, filmin soundtrack albümünde Rufus Wainwright yorumu yer alıyordu ve bu iki farklı yorum parçanın tüm dünyaya yayılmasında büyük bir rol oynadı. 

2004 yılının kasım ayında Rolling Stone dergisinin yayınladığı Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı listesinde Jeff Buckley’in coverı 259. sırada yer alıyordu. Aynı yıl Time dergisinin ve parçanın sahibi Cohen’in Jeff Buckley yorumunu övmesiyle parça zirve yaptı. Bu başarıdan ticari amaç sağlama fırsatını kaçırmak istemeyen Sony BMG de, 2007 yılında parçayı single olarak yeniden yayınladı ve büyük başarı elde etti.

1997 yılında ölen Jeff Buckley her ne kadar bunları görememiş olsa da, arkasında bıraktığı tek stüdyo albümüyle çok büyük bir başarıya imza atmıştı. 2009 yılında Youtube’a yüklenen parçanın videosu, 100 milyondan fazla izlenme aldı. Harika bir hikayeye sahip olan bu harika coverı listeye almazsam olmazdı.

Bir Cevap Yazın