Kategoriler
Efsane Coverlar

Smith – Baby It’s You (Efsane Coverlar #45)

Burt Bacharach, Luther Dixon ve Mack David üçlüsü tarafından sözleri yazılan Baby It’s You, ilk olarak 1960’lı yılların başında oldukça popüler olan Amerikan kız gruplarından Shirelles tarafından kaydedilmiş. 1961 yılında yayınlanan parça, büyük bir beğeni toplayarak Billboard’ın Hot 100 listesinde 8. sıraya kadar yükselmiş. Bu başarısının ardından da grubun R&B tarzındaki bir sonraki albümünde yeni bir versiyonuyla yer alarak albüme adını vermiş.

Beatles tarafından sahnede yorumlanan parça, 1961 yılında grubun ilk albümü Please Please Me için kaydedilmiş. Orjinalinden bölüm tekrarı olarak farklı olan bu versiyon, grubun kavuştuğu ünle beraber parçanın cover olduğunu unutturacak kadar yayılmış. Benim de oldukça sevdiğim bir Beatles parçası olsa da, Shirelles kaydından pek farklı olduğunu söyleyemeyeceğim.

1969 yılında ise Smith grubu, çıkış albümleri A Group Called Smith için parçayı çok daha farklı ve güzel, efsane diyebileceğimiz bu haliyle yorumlamış. Shirelles ve Beatles vokallerinden oldukça farklı bir vokale sahip olan bu yorum, Amerika listelerinde 5. sıraya kadar yükselerek parçanın en yüksek hit alan versiyonu olmuş. 2007 yılında Quentin Tarantino tarafından Death Proof filminde kullanılmasıyla yeniden gün yüzüne çıkan parçayı ben de bu film sayesinde keşfetmiştim. Bu listeyi hak ettiğimi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın