Kategoriler
WordPress

WordPress Masaüstü Uygulaması ile Yazarken İçeriğinize Odaklanın

Tarayıcı üzerinden içerik hazırlamayı blog yazarları için en zor işlerden birisi olarak görüyorum. Takıldığınız zaman yan sekmedeki sosyal medya hesaplarına gözünüzün kayması ya da hazırladığınız içeriklere görsel öğeler yerleştirmek can sıkıncı olabiliyor. Tarayıcıların ve sunucuların yavaşlığı da bunlara eklenince, basit bir içerik için bile oldukça fazla zaman harcayabiliyorsunuz.

Bu sorunu yaşamamak adına uzun yıllar boyunca Windows Live Writer uygulamasını kullandım. Live Writer’ın sonrasında da içeriğimi metin dosyalarında hazırlayıp, hazır içeriği kopyala-yapıştır yöntemi ile aktarma yoluna gittim. Bir seneyi aşkın bir süredir de WordPress Masaüstü Uygulaması‘nı kullanıyorum.

Responsive tasarımı sayesinde her boyuta kullanılabilmesi, hızlı olması ve doğrudan içeriğe odaklanılmasına daha çok imkan tanıması uygulamayı oldukça kullanışlı kılıyor. Bu artılarının yanında en büyük eksiği ise önizleme özelliğini uygulama içerisinde yapmıyor oluşu diyebilirim. Windows Live Writer’ın en sevdiğim özelliği buydu; bloğunuzun teması ne olursa olsun uygulama içerisinde önizleme yapabiliyordunuz.

Ayrıca resmi uygulamada henüz özel alan tanımlaması da yapılamadığını da belirteyim. Bu konuda oldukça fazla istek yapıldığı için, geliştirmeler sürüyormuş, ilk güncelleme ile beraber bu özelliğin gelmesi bekleniyor. Kısacası, uygulama metin ağırlıklı içerik hazırlayanlar için oldukça kullanışlı olsa da, tema destekli içerik hazırlayanlar için şimdilik pek kullanışlı değil. Yine de indirip el altında tutmanızda, güncellemeleri takip etmenizde fayda var diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir