Kategoriler
Kitap

Tarjei Vesaas – Buz Sarayı

Değerlendirme: 5 / 5.

Uluslararası birçok ödül kazanan ve Nobel’e aday gösterilen Norveçli yazar Tarjei Vesaas‘ın orjinal ismi Is-slottetolan bu harika romanı, ülkemizde ilk olarak 1972 yılında Can Yayınları’ndan Melih Cevdet Anday‘ın harika çevirisiyle yayınlanmış. 1973 yılında TDK Çeviri Ödülü alan romanın 2. baskısı 1990 yılında Cumartesi Yayınevi’nden, 3. baskısı 2002 yılında Tavanarası Yayıncılık’tan yapılmış ve ülkemizde çok ilgi uyandırmamış olsa da, 2014 yılında Timaş Yayınları‘ndan yapılan 4. basımıyla geniş bir okur kitlesine ulaşmış. Edebiyatla ilgili bir şeyler okurken sürekli karşılaştığım, okumak istediğim Tarjei Vesaas ile tanışmam da bu basım sayesinde oldu. Yanlış hatırlamıyorsam, kitabın basımını bir Timaş Yayınları broşüründe görmüş ve “sonunda!” deyip listeme almıştım.

Buz Sarayı gerçekten de hem yazarıyla, hem çevirisiyle, hem de hikâyesiyle çok özel bir kitap… İki küçük kız çocuğunun her yerin buzla kaplı olduğu bir kışta yaşadığı sımsıcak dostluğu ve bu dostluğun dönüştüğü büyük yalnızlığı anlatıyor. Verdiğimiz sözleri nereye kadar tutmamız gerektiğini, sevdiklerimize nereye kadar bağlı kalmamız gerektiğini küçük bir kızın davranışları ve düşünceleriyle sorgulatıyor. Bu özelliğiyle, okuduğum romanlar arasında hiç düşünmeden tam puan verdiğim ender romanlardan biri oldu. Ayrıca, Ravza Kızıltup’un harika kapak tasarımı, Sandra Cunningham‘ın fotoğraflarıyla tanışmamı da sağladı.

1963 yılında İskandinav Edebiyat Ödülü‘nü kazanan bu harika romanın 1987 yılında Is-Slottet (1987) ismiyle bir sinema uyarlaması da yapılmış. Norveç yapımı filmi, pek parlak görünmese de okurken hayalimde kurguladığım karakterlerle karşılaştırmak için boş bir zamanımda izlemek üzere listeme kaydettim.

Kitabın Künyesi

Orjinal Adı: Is-Slottet
Yazarı: Tarjei Vesaas
Çeviri: Melih Cevdet Anday
Yayın Yönetmeni: Emine Eroğlu
Editör: Ayşe Tuğba Ayman
Kapak Tasarımı: Ravza Kızıltuğ
Kapak Fotoğrafı: Sandra Cunningham / Trevillion Images
ISBN: 978-605-08-1774-4
Sayfa Sayısı: 184
Yayınevi: Timaş Yayınları

Kitaptan Alıntılar

“Bak Siss, ayrılmadan önce senden istediğim, eski durumuna dönmen için çaba göstermendir. Bir söz verdiğini söylemiştin. Ama söz verdiğin kimse ortadan çekilmişse, bu sözü tutmanın hiçbir yararı yoktur. Kendini onun anısına bağlayamazsın. Senin için gerekli olanlardan koparamazsın kendini. Sadece kendine ve başkalarına dert olursun. Ve daha da ötesi, kimse bunun için sana teşekkür etmez…”

Bir Cevap Yazın