Kategoriler
Kitap

Roald Dahl – Öptüm Seni

Roald Dahl savaş pilotu, casus ve mucit olmasının yanı sıra yazdığı renkli kitaplarla da oldukça ünlü bir isim. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Matilda ve Koca Sevimli Dev gibi çocuklar için yazdığı birçok eşsiz öyküyle beraber, yetişkinlere yönelik öyküleriyle de okunmaya değer bir yazar.

Değerlendirme: 4 / 5.

Roald Dahl’ı gelmiş geçmiş en iyi hikaye anlatıcılarından birisi olmasını sağlayan birçok özelliği var. Bu özelliklerin başında eşsiz mizahı ve anlattığı gerçeküstü hikayeleri bile okuyucuya gerçek kılabilme yeteneği yatıyor. Onun öykülerinde en olmaz denilen şeyler bile bir mantık çerçevesinde, günlük hayatta karşılaşabileceğiniz normal birer olaya dönüşüyor.

Püren Özgören’in çevirisiyle Can Yayınları‘ndan çıkan Öptüm Seni içerisinde, Dahl’ın olağan olanları olağan dışına, olağanüstü olanları ise sıradan olaylara dönüştürdüğü on bir hikayesi yer alıyor. Genellikle kadın erkek ilişkilerine ve evliliğe değindiği bu hikayelerinde, kişilerin ilişkilerde kabullenemediği kötü özelliklerini ve en karanlık arzularını, hem güldüren hem de sorgulatan bir mizahla yansıtıyor.

“Buraya gel George, sana Muhammed’i anlatacağım.”

Siyah pantolonuyla bağdaş kurduğu divandan, uzun, siyah ağızlığı tutan elini hafifçe sallar, bileziklerini çılgıncasına şıngırdatarak beni yanına çağırırdı.

“İlla bir dinimiz olacaksa, Müslümanlığın da en az ötekiler kadar iyi bir din olduğunu düşünüyorum. Bu dinin temeli sağlıklı olmaya dayanır. Bir sürü kadınla evlenebilirsin ama sigara ve içki içmen yasaktır.

“Neden yasak anne?”

“Çünkü bu kadar çok eşi olan bir erkeğin sağlıklı ve dinç olması gerekir.”

“Dinç olmak ne demek?”

“Bunu sana yarın anlatırım tatlım. Konuları tek tek ele almak en iyisi. Evet, işte sana bu dine ilişkin bir bilgi daha: bir Müslüman asla kabızlık çekmez.”

“Clare, hadi ama,” derdi babası başını elindeki kitaptan kaldırarak. “Gerçeklerden sapmayalım lütfen.”

“Sevgili Boris, bu konuda hiçbir şey bilmiyorsun. Sen de her gün en az üç kere, sabah, öğle ve akşamları yüzünü Mekke’ye dönerek diz çökseydin ve alnını yere değdirseydin, senin de böyle bir sorunun kalmazdı.”

Öptüm Seni, Roald Dahl, s162-s163

Öptüm Seni’deki on bir öykünün her birinin sonunda Dahl’ın ince zekasından çıkmış, tahmin etmesi zor, sürpriz bir son okuyucuyu bekliyor…

“Roald Dahl – Öptüm Seni” için 2 yanıt

[…] Öptüm Seni‘yi okuduktan sonra, Roald Dahl okumayı ne kadar özlediğimi fark edip, en çok merak ettiğim ve nihayet yıllar sonra yeniden baskısına kavuştuğumuz kitabı Oswald Amcam‘ı sipariş etmiştim. Dahl’ın olağanüstü mizahının ve zekasının en parlak karakterini konu alan bu kitap, son zamanlarda okuduklarım arasında beni en çok keyiflendiren kitap oldu. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir